Vergiye yeni düzen geliyor

Vergi sistemi sil baştan yazıldı. 160 bin TL'nin üzerindeki gelirler için beyanname verilecek. Sporcu ve sanatçıların istisnaları kalkıyor. 29 yaş altı girişimciyi desteklemek için teşvik geliyor

Perşembe 30.05.2013
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Hükümet, yarım asırlık vergi sistemini yeniden yazdı. Yarın Meclis'e gönderilecek yeni Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'yla "gelir ile artan oranlı sistem" uygulanacak. 126 bin "süper zengin", 160 bin liranın üzerindeki bütün gelirleri bazında vergilendirilecek. Bakanlar Kurulu bu tutarı 320 bin liraya çıkarma, 80 bin liraya indirme yetkisine sahip olacak.

CEO'YA DA EK VERGİ

Kentsel rantlar ve sermaye kazançlarının vergilendirilmesindeki istisnalar da daraltılıyor. Birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlar bundan böyle basit usulden yararlanamayacak. Türkiye'de üç yıldan fazla kalan yabancı yatırımcılar vergi mükellefi olacak. CEO'ların ikramiye ve yan ödemelerinden de artan oranlı vergi alınacak. Birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlar basit usulden yararlanamayacak. Vergi adaletine uygun olarak gerçek giderler, yapılan bağış ve yardımlar, eğitim ve sağlık harcamaları matrahtan indirilebilecek.

İSTİSNALAR KALKIYOR
Mevcut uygulamada sanatçılar ve futbolcular yüzde 15 vergi ödüyor. Yeni sistemde ise sanatçı, sporcu, bestekâr, bilgisayar programcısı ve ressamlara vergi alanında bir istisna tanınmayacak. Böylece milyon dolarlık futbolcuların vergisi yüzde 35'e çıkacak. Tarımsal işletmeler çiftçi olarak nitelendirilerek vergi desteği verilecek. Enerji tasarrufu için yapılan harcamalar elde edilen kira gelirinden indirilebilecek.

KONUT SATIŞINA AYAR
Konut satışındaki 5 yıllık istisna daraltılıyor. Birden fazla konutu olup, 2 yıl sonra satana yüzde 40, 3 yıl sonra satana yüzde 50, 4 yıl sonra satana yüzde 60, 5 yıl sonra satana yüzde 75 istisna uygulanacak

TEK EV SATANA VERGİ YOK
İkamet için alınan tek konutun satışından elde edilecek kazanç vergiden istisna edilecek. 5 yıl içinde satış yapıldığında ödenmesi gereken vergiden vazgeçiliyor.