Rekabet'ten Güneydoğu açıklaması

Rekabet Kurulu, Ankara ve İstanbul dışında ilk kez Gaziantep'te toplanacak.

Cuma 31.05.2013 00:00
ABONE OL
Rekabet Kurumu "Rekabet Savunuculuğu" faaliyetleri kapsamında 6 Haziran 2013'te Gaziantep Sanayi Odası ile işbirliği halinde program düzenleyecek. Rekabet Kurumu'nun tanıtılması ve faaliyetleri konusunda bilgilendirmelerde bulunulacak program kapsamında Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı ve kurul üyeleri Gaziantep'te çeşitli ziyaretler gerçekleştirecek.

Söz konusu program kapsamında Gaziantep'te toplanacak olan Rekabet Kurulu, İstanbul ve Ankara dışında ilk defa başka bir ilde gündemli kurul toplantısı gerçekleştirmiş olacak.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Kurumun merkezinin Ankara, irtibat bürosunun ise İstanbul'da bulunduğunu anımsatarak, ilk kez Ankara ve İstanbul dışında Gaziantep'te kurul toplantısı yapacaklarını söyledi.

Kurulun bundan sonra İstanbul ve Ankara dışında da gerekli gördüğü yerlerde, özellikle ticaret ve sanayinin ağırlıklı olduğu şehirlerde toplanacağını ifade eden Kaldırımcı, "Gaziantep, Güneydoğu'nun ticaret ve sanayi açısından önemli bir merkezi olduğu için Ankara ve İstanbul dışındaki ilk kurul toplantımızı önümüzdeki hafta burada yapmayı kararlaştırdık" dedi. Bu vesileyle ticaret ve sanayi erbabını yerinde ziyaret ederek Rekabet Kurumu uygulamaları hakkında bilgi verme, onların dilek ve temennilerini birinci elden dinleme imkanı bulacaklarını anlatan Kaldırımcı, "Üst düzey kamu yöneticileri ile Gaziantep Sanayi Odası başta olmak üzere çeşitli oda ve dernek yöneticilerine yapılacak bu ziyaretlerin ülkedeki rekabet hukuku ve uygulamalarının anlaşılması açısından faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Ticaret hacmi yüksek olan Gaziantep'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir ağırlığının olduğunu, bu şehirde çok sayıda sanayi tesisi bulunduğunu ifade eden Kaldırımcı, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla Gaziantep'teki sanayi ve ticaret erbabına dönük olarak rekabet hukukunun anlatılması, bu konuda duyarlılık oluşturulması, rekabetçi anlayışın kurumsallaşması açısından önemli. Ticaret ve sanayi erbabı rekabet hukukunun önemini yeterince fark ederse buna uygun davranırlarsa bu kültür ve anlayış Türkiye'de yaygınlaşır. Biz buna rekabet savunuculuğunun kurumsallaşması diyoruz. Gaziantep'te yapacağımız toplantıda Kurulun haftalık dosyaları ve gündem maddeleri görüşülecek, bunlar sonuçlandırılacak. Ayrıca bu vesiyelye Gaziantep'te sanayi ve ticaret odasını, valiliği, belediyeyi ziyaret edeceğiz."