Emekliye müjde geliyor

Eksik prim günü olanlara emeklilik imkanı için çalışmalar sürüyor. Belirli bir yaş üzerindekilerin kapsam içine alınması ile belli bir prime ulaşmış olanların bu haktan yararlanması gibi 2 ayrı formül gündemde...

Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ancak prim eksiği olanlar heyecanlı bir bekleyiş içerisinde. Bu durumdaki yaklaşık 100 bin kişi, eksik primlerini borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olmak istiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuda gelen talebi değerlendirmek üzere bir süre önce ilgili birime talimat vermişti. Bu gelişme, prim eksiği nedeniyle emekli olamayanları sevince boğmuştu. Edinilen bilgiye göre; prim günü eksiği olanlara emeklilik yolunu açacak düzenleme için çalışmalar devam ediyor. Bu konuda formül arayışları sürüyor. Belli bir yaş üzerindeki vatandaşların kapsam içine alınması ile belli bir prime ulaşmış olanların bu haktan yararlanması gibi 2 ayrı formül değerlendiriliyor. Uzmanlar, belli bir süre hizmet şartı getirilebileceğini düşünüyor. Bu konuda uzmanlar, "Örneğin hayatı boyunca 5 gün çalışmış bir kişiye borçlanma yoluyla emeklilik imkanının getirilmeyeceği kanısındayız. Büyük ihtimalle belli bir prim sınırı getirilir" diyor.


BORÇLANMA İMKANI

Bu formül hayata geçirilirse; prim eksiği olanlara emeklilik imkanı sağlanması için bir prim günü sınırı getirilecek. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bu sınırın üzerinde prim günü olanlar, geriye kalan eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek.

Kaynak: Takvim
BİZE ULAŞIN