Kur ve kuraklık enflasyonu

Enflasyon kuraklık ve döviz kurunun etkisiyle martta yüzde 8.39'la 8 ayın en yükseğine çıktı. Aylık enflasyonu gıda, giyim ve ulaşım artırdı. Bono faizleri ve dolar yükseldi

Enflasyon kuraklık ve kur etkisiyle 8 ayın en yükseğine çıkarak yüzde 8.39 oldu. Martta aylık artış yüzde 1.13'ü buldu. Çekirdek enflasyon 7 yılın en yükseğine geldi. Aylık enflasyonun 51 puanı gıdadan kaynaklandı. Aylık en yüksek artış ise yüzde 2.49 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Onu yüzde 2.1 ile gıda izledi. Aylık düşüş gösteren tek grup ise yüzde 0.02 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Yıllık en yüksek artış ise yüzde 13.74 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Martın zam şampiyonu yüzde 29'luk artışla karnabahar oldu. Enflasyon verisinden sonra bono faizleri yüzde 10.72'ye, dolar da 2.14 TL'ye çıktı.

YARISI DÖVİZDEN

Londra'da yatırımcılarla görüşen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun yarısına yakınının döviz kurundan kaynaklandığını söyledi.

KARŞILIKLARA % 2.5-3 FAİZ
Başçı, gerektiğinde ilk adım olarak TL zorunlu karşılıklara yüzde 2.5-3 faiz ödenebileceğini söyledi. Erdem Başçı, enflasyonun da hazirandan sonra düşüşe geçeceğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN