Türkiye'yi faiz lobisine kurban ediyor

Merkez Bankası'nın açıklamalarına işadamları tepki gösterdi. Sanayiciler, "Kimse ülke gerçeklerinden bağımsız olamaz" dedi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 08.04.2014
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın "faizi şu anda indirmem" mesajına sanayici ve ihracatçılar tepki gösterdi. İşadamları, faizleri rekor düzeyde artıran Merkez Bankası'nın seçimden sonra yaşanan iyimser havayı dikkate alarak indirime gitmesi gerektiğini belirtiyor. Üreticinin faiz lobisine kurban edilmemesini isteyen sanayiciler, "Merkez faizi artırırken nasıl aslan kesiliyorsa indirirken de öyle olsun. Bu yüksek faiz politikasıyla ülke ne büyür ne de istihdam yaratır. Banka bağımsız olabilir. Ama ülkesinin gerçeklerinden bağımsız olamaz" diyor.

Nurettin Özdebir/
ASO Başkanı

Banka yatırım iştahını bitirdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin indirilmesi yönündeki talebini olumlu karşılamıştık. Biz sanayiciler olarak bankanın yüksek faiz politikasından şikâyetçiyiz. Faiz arttıkça bizim yatırım iştahımız azalıyor. Bu nedenle bankanın reel sektöre bir tatlandırıcı vererek, iştahını yerine getirmesi gerek. Merkez enflasyon bahanesiyle faizi artırıyor ama sanayicinin de kur ve faiz nedeniyle maliyeti artıyor. Bu da enflasyonu yükseltiyor. En az 1 puan indirmesi gerek.

Mustafa Koca/ ASKON Başkanı

Bu faiz sanayiciyi zarar ettiriyor
Merkez Bankası, piyasa yapıcılarını bile şaşırtarak yaptığı faiz artışını, şimdi aynı oranda indirmeyeceğini söylüyor. Bu sanayicinin zararına. Faizi piyasaları bile şaşırtan oranda artıracaksın, indirime gelince 'kademeli' mesajını vereceksin. Bunu demek, hem 2014 ekonomisini hem de sanayiciyi faiz lobisine kurban etmek anlamına gelir. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz lobisinin etkisinde kaldı. Beklenenin 2 kat üzerinde faizleri artırdı. Üretimden para kazanan sanayici ise bu kararla sıkıntıya girdi.

Erkan GÜRAL /TÜGİK Başkanı

Ülkesinden bağımsız olamaz
Başçı'nın açıklamaları reel sektörden ne kadar kopuk olduğunu gösterdi. Büyüme ve istihdam politikalarını dikkate almadan karar alan banka, üretici ve sanayicinin yatırım iştahını kesiyor. KOBİ'ler yüksek faiz nedeniyle sıkıntıda. Dünyada birçok merkez bankası ülkesinin gerçeklerinden bağımsız hareket edemiyor. Biz de de bağımsızlık bu çerçevede yeniden değerlendirilmeli. Merkez'in yüksek faiz politikasıyla Türkiye ne sanayisini büyütebilir ne de 2023 hedeflerine ulaşabilir. Sadece finans kurumlarını zengin eder.

Mehmet Büyükekşi /TİM Başkanı

İstikrar sağlandı, indirim olmalı
Merkez Bankası, olağanüstü toplanarak faiz artırımı kararı verirken, hedefi dövizde istikrar sağlamaktı. Bu da alınan kararlarla sağlandı. Hatta MB Başkanı Erdem Başçı, o dönemde istikrarın sağlanmasıyla indirimin gündeme geleceğini söylemişti. Şimdi kur da istikrar sağlandı. Yerel seçimlerde de siyasi istikrarın olduğu görüldü. Artık buna göre bir indirimin yapılması gerekiyor. İhracatçı ve sanayici olarak faizin yüksek olmasının yatırımları azaltıcı etkisinin sıkıntısını yaşıyoruz.

BİZE ULAŞIN