Bosna'da 'halva' kardeşliği

Türkiye Bosna Hersek İş Forumu Türkiye'den 40 işadamının katılımıyla gerçekleşti. Forumda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Un, yağ, şeker varsa adama neden halva yapmıyorsun diye sorarlar" dedi

Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ile organize edilen Türkiye Bosna Hersek İş Forumu Türkiye'den 40 işadamının katılımıyla gerçekleşti. İki ülke arasındaki dış ticaret ve yatırım miktarlarının artması için düzenlenen forumda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu ziyaretin sadece Türkiye'nin değil, Bosna Hersek'in de dış ticaretine katkı yapmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

BÖLGEYE YAYALIM
2014'ün iki ülke arasında başlangıç yılı olması gerektiğini belirten Zeybekci, ana çerçeveyi belirledikten sonra teknik komiteler kurarak ticari hamlenin ilk adımlarının atılacağını söyledi. Zeybekci, "Yılsonunda yol haritası belirlenmiş olmalı. Un, yağ, şeker varsa adama neden helva yapmıyorsun diye sorarlar. Sanırım Boşnak dostlarımız da helvayı 'halva' olarak telaffuz ediyor. Gelin birlikte 'halva' yapalım" diye konuştu.

TÜRK İŞADAMLARINA TEŞVİK

Zeybekci, şöyle devam etti: "Benim görevim Türkiye'nin ihracatını artırmak ve dış ticaret açığını daraltmak. Diğer görevim ise Türkiye'de yatırımları artırmak ve bunu ülkenin dört bir tarafına dağıtmak. Türkiye'de ekonominin gelişmesini nasıl her bölgeye yaymak istiyorsak, aynı nedenle Bosna Hersek'teyiz. İşadamlarımız buraya Bosna Hersek'te yatırımı ve refahı artırmak için geldiler. Kadim dostluğumuzu ticarete dökmek istiyoruz. Buraya sınırsız dostluk sınırsız ticaret için geldik." Zeybekci, 2003'te yapılan Serbest Ticaret Anlaşması'ndan sonra iki ülke arasındaki ticaretin 6 kat arttığına dikkat çekti. Bakan Zeybekci, 2013'te dış ticaretin 400 milyon dolar seviyesine ulaştığını ancak potansiyelin çok daha fazla olduğunu belirtti. Türkiye'nin dış ticarette stratejik ülkeler belirlediğini anlatan Zeybekci, Bosna Hersek'in bu ülkelerin başında geldiğini kaydetti.

TÜRKİYE 9'UNCU SIRADA
Bosna Hersek İletişim ve Komünikasyon Bakanı Damir Hacic de Bosna'nın 10 yıl öncesine göre şartlarını iyileştirdiğini vurguladı. Türkiye'nin Bosna Hersek'e yatırım yapan ülkeler arasında 9'uncu sırada olduğunu söyleyen Hacic, "3 yılda Türkiye'nin ilk 3'e girmesini isteriz" diye konuştu. Balkanlar'ın, Türkiye'nin batıya açılan kapsısı konumunda olduğunu ifade eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İki ülke arasındaki dayanışmayı dış ticaret ve yatırım alanına da yaymalıyız. Geçen yıl Bosna Hersek'e 274 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamı artırmalıyız" dedi.

HEDEF MİLYAR DOLAR OLMALI
İki ülke arasındaki dış ticaret ve yatırımları milyar dolar seviyesine çıkarmak istediklerini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bunu yapalım ki kadim dostluğumuz yıllara sağlıklı şekilde uzansın" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN