Komşu'dan iki bomba haber

  • Ekonomi
  • Perşembe 11.04.2014
Komşu'da dün iki bomba haber vardı. Birincisi krizde iflas eden Yunanistan'ın dört yıl aradan sonra ilk kez yurtdışında borçlanması. İkincisi ise Merkez Bankası önüne konan bomba. Bombanın Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in bugünkü ziyaretiyle ilgili olduğu iddia ediliyor. Çünkü, Almanya uzun zamandır Yunanistan üzerinde mali baskı uyguluyor.

KOMADAN ÇIKMAYA BAŞLADI

Yunanistan son dönemde küçük de olsa ekonomide toparlanma emareleri gösteriyor. Dün ülke dört yıl aradan sonra uluslararası yatırımcılara yönelik tahvil ihracı düzenledi. 3 milyar euro borçlanma öngörülen tahvilin ihracına 20 milyar euronun üzerinde talep geldi. 550 yatırımcının talep gönderdiği tahvilin faizi de yüzde 4.95'e geriledi. İlk getiri beklentisi yüzde 5 ila 5.25 arasındaydı.

MERKEZ'İN ÖNÜNE BOMBA

Komşu'da dün sabah saatlerinde Merkez Bankası önüne bomba patladı. Bombanın Almanya'ya tepki olarak konduğu iddia ediliyor. Bina önündeki bir araca yerleştirilen bombanın patlamasıyla ölen ya da yaralanan olmadı. Merkez Bankası binasının camları patlamanın şiddetiyle kırıldı. Polis saldırıyı aşırı solcu ya da anarşist grupların gerçekleştirdiğini düşünüyor. Yunanistan'da 6 yıldır devam eden ekonomik durgunluk ve yüzde 27'yi aşarak rekor kıran işsizlik, kamuoyunu rahatsız ediyor. Ancak son dönemde borçluluk yüzde 175 ve işsizlik yüzde 27'ü bulsa da istihdam piyasasında bir miktar iyileşme var. Konut ve otomotiv satışları da kıpırdanıyor. Bir dönem devlet tahvili ihraç edemeyecek pozisyona gelen ülke, şimdi 5 yıllık borçlanabiliyor. Ancak yine de iflasın eşiğinden kurtulan ülke bir süredir Avrupa Birliği-IMF kurtarma planlarıyla ayakta duruyor. Bu paketler de kemer sıkma önlemleri nedeniyle tepki çekiyor.
BİZE ULAŞIN