İran'a 30 milyar dolarlık çıkarma

İran'la 30 milyar dolarlık ticaret hedefinde yol haritası hazır. Taraflar halen 12. 6 milyar dolar olan ticareti artırmak için kolları sıvadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran gezisinde ortaya konan 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak için yol haritası belirlendi. Dün Tahran'da başlayan Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 24'üncü dönem toplantısı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi eşbaşkanlığında yapıldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısı için mayısta Türkiye'ye gelecek. Toplantıda İran tarafı sanayi bölgesi, ortak sınır kapısı, Bazergan- Gürbulak sınır kapısına raylı sistem olmak üzere 4 önemli talepte bulundu. Ayrıca tercihli ticaret anlaşmasının takviminin netleştirilmesi istendi. İran'ın en fazla ihracat yaptığımız 10'uncu, ithalat yaptığımız 6'ıncı ülke olduğunu anımsatan Yılmaz, "Bu potansiyelimizi yansıtmıyor" diye konuştu. Türkiye'den İran'a 1.3 milyon turist gittiğini belirten Yılmaz, "İran'dan Türkiye'ye ise 260 binde kaldı. Bunu üst noktalara çıkarmamız lazım" değerlendirmesini yaptı.

BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA HAZIRIZ
AK Parti'nin seçimlerden zaferle çıkmasını tebrik eden Bakan Vaizi, "Sayın Erdoğan'ın Tahran ziyareti çok verimli oldu. Sadece bu yılın ilk iki ayında 2 milyar 400 milyon dolarlık ticaret gerçekleşti. Mart ayında sınırdan 34 bin araç geçti. İkili ilişkilerde yaşanan engelleri kaldırmaya hazırız" dedi. Bakan Vaizi, iki ülkenin ortak sanayi bölgeleri, ortak sınır kapısı ile yakınlaşması gerektiğini ifade ederek, ulaşım-transit ilişkilerinin genişletilmesi çağrısı yaptı.

2 TRİLYONLUK GÜÇ
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, iki ülke arasında 2002'de 1.2 milyar dolar olan ticaretin 10 kat artarak geçen yıl 12.6 milyar dolara çıktığını anımsattı. Yılmaz, "İki ülke nüfusu 150 milyonu aşıyor. Satın alma gücüyle, milli gelirlerini toplarsanız 2 trilyon doları geçiyor. Bu iki ülkenin ekonomik ilişkileri bu bölge için önem taşıyor" dedi.

HEDEF SERBEST TİCARET ANLAŞMASI
Geçen yıl imzalanan Türkiye-İran tercihli anlaşmasının önemine değinen Yılmaz, şunları anlattı: "Nihai hedefimiz serbest ticaret anlaşması bunu da tartışmalıyız özel sektör işbirliği de önemli. Sadece ticareti değil karşılıklı yatırımları da teşvik etmeliyiz. Biz daha fazla İranlı firmanın Türkiye'de yatırım yapmasını istiyoruz. Aynı şekilde Türkiye'den de daha fazla yatırım olmasını istiyoruz. Turizm, petro kimya, müteahhitlik konularında karşılıklı adımlar atmak istiyoruz."

BİZE ULAŞIN