Bankalardan 'ballı munzam' lobisi

Merkez'in 'TL munzam karşılıklara faiz' sinyali üzerine bankalar baskıya başladı. Sektör, enflasyon kadar getiri için Ankara'ya kamp kurdu

Seçim öncesinde şirketleri vade ve teminat kıskacına alan, yüksek faizle kredi dağıtan bankalar, Merkez'den 'ballı faiz' almak için lobiye başladı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 4 yıl aradan sonra zorunlu (munzam) karşılıkların Türk Lirası olarak tutulan kısmına faiz ödenebileceği yönündeki açıklaması üzerine harekete geçen bankalar, Ankara'nın yolunu tuttu. Başçı'nın "ölçülü olacak" dediği faiz ödemesinin tarihi bile netleşmemişken bankalar enflasyon üzerinde gelir elde etmek için baskı yapıyor. Edinilen bilgilere göre, bankacılar faizlerin istedikleri oranda uygulanması için Merkez Bankası yönetimiyle görüşüyor. Mevzuata göre bankalar mevduatlarının yüzde 10-20'sini karşılık olarak tutmak zorunda.

Merkez ödemeyi 2010'da bitirmişti

Merkez Bankası geçmişte de aralıklarla bankalara zorunlu TL hesapları karşılığında faiz ödemesi yapmıştı. Bu uygulama, 14 Ekim 2010'a kadar devam etti. Merkez ilki 17 Ağustos, ikincisi ise 14 Ekim 2010 tarihlerinde olmak üzere bankalara munzam karşılıklar için yüzde 5 faiz ödedi. O tarihte enflasyon da yüzde 8 olmuştu. Yani enflasyonun 3 puan altında ödeme yapılmıştı. Merkez Bankası'nın ödediği en yüksek munzam faiz oranı ise 2002 yılında gerçekleşti. Banka 23 Mayıs 2002'de yüzde 40 oranında faiz ödemesi yaptı. 2002'den 2010'a kadar ara vermeden yapılan munzam faiz ödemelerinde en düşük oran ise bu uygulamanın bittiği ay olan Ekim 2010 tarihinde yüzde 5 olarak gerçekleşmişti.

BİZE ULAŞIN