Körfez'den sucuğa 200 milyon dolar

Türk gıda sektörünü yakından takip eden Körfez sermayesi Moody's'i dikkate almadı. Araplar Şahin Sucukları firmasından 200 milyon dolarlık hisse alacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü "durağan"dan, "negatif"e çevirmesi yabancılarıTürkiye'den vazgeçiremedi. Türk gıda şirketlerini radarına alan Arap sermayesi şimdi de işlenmiş et pazarındaki yeni bir satın almaya daha imza atıyor. Geçtiğimiz yıl Namet'i alan Körfez sermayesinin şu andaki durağı ise Şahin Sucukları oldu. Yaklaşık bir asırlık geçmişi olan Şahin Sucukları ile masaya oturan Körfez sermayesi, 200 milyon dolar karşılığında şirkete ortak olmaya hazırlanıyor. Kuveyt ile Katarlı iki yatırım fonunun Şahin Sucukları yönetimiyle yaptığı görüşmeler sona ermek üzere. Anlaşmanın önümüzdeki hafta imzalanması beklenirken, ortaklıkla firmanın yurtdışı satış ağının da genişlemesi hedefleniyor.

89 YILLIK GEÇMİŞİ VAR
1923'te kurulan Türkiye'nin en eski gıda firmalarından olan Şahin Sucukları günlük 50 ton üretim kapasitesine sahip. Şirket, geçtiğimiz günlerde de 30 milyon liralık sermaye ile Kayseri Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi'nde 63 bin metrekarelik yeni bir fabrika için de düğmeye basmıştı. Şirket bu tesisle üretimini 75 tona çıkarmayı planlıyor.
BİZE ULAŞIN