Milyar dolarlık güvenoyu

Türkiye'nin geleceğine güvenen işadamları kesenin ağzını açtı. 2 santrala IC İçtaş 2.6 milyar $ teklif verdi

Seçimlerin ardından istikrarın devam etmesi devletin kasasına yaradı. Geleceğe güvenen işadamları elektrik üretim özelleştirmelerine koştu. Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralları için 6 grup teklif verdi. Kıran kırana geçen ihalede teklifler adeta dudak uçuklattı. Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu yönetiminde gerçekleştirilen Muğla Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralı ihalesinde Çelikler Holding ve Kalyon Holding Konsorsiyumu, Limak İnşaat, Elsan Elektrik Gereçleri, IC İçtaş, Konya Şeker ve Park Holding yarıştı. Toplam bin 50 megavat kurulu güce sahip iki santralın ihalesinde IC İçtaş ile Çelikler İnşaat arasında sıkı bir mücadele yaşandı. IC İçtaş ihaleye 2 milyar 671 milyon dolarla en yüksek teklifi veren şirket oldu. Afşin'den sonra en büyük kurulu güce sahip olan Yeniköy 27, Kemerköy Santralı da 20 yıllık geçmişe sahip. Santralların kapasitesi Türkiye'nin kurulu gücünün yüzde 30'una denk geliyor.

1 MİLYAR $'DAN AÇILDI
İhale, 1 milyar 35 milyon dolarlık en yüksek teklifle başladı. İlk turun sonunda Park Holding, ikincisinde Konya Şeker ihale dışında kaldı. İkinci turda teklif 2 milyar 152 milyon dolara çıktı. Elsan Elektrik üçüncü turda elendi. Açık artırıma 2 milyar 355 milyon dolardan başlandı. Minimum artırım tutarı 1 milyon dolar olarak belirlenirken, Limak ihaleden çekildiği için yarış IC İçtaş ile Kalyon-Çelikler arasında devam etti. Taraflar birer milyon dolarlık artırım yaptı. Teklif 2 milyar 600 milyon dolara çıkınca Çelikler-Kalyon mola aldı. En son teklif 2 milyar 671 milyon dolar oldu. Mola sonrası salona dönen ortaklık yöneticileri ihaleden çekildiklerini açıkladı. Son kez 1 milyon dolar artırım yapan IC İçtaş, teknik olarak ihaleyi kazanmış oldu.

İHALE NEYİ KAPSIYOR?
İhale Muğla'da EÜAŞ'a ait Kemerköy Termik Santralı ile taşınmazlarını, Yeniköy Termik Santralı ile Yeniköy Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satışını kapsıyor. Maden ruhsatları ve bunların kapsadığı sahalarıyla Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazlar ise işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirildi. Son kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu verecek.

BİZE ULAŞIN