Ziraat rakipleri solluyor

Sorunlu kredi oranında yüzde 1.9 ve kredi büyümesinde yüzde 30'lara ulaştıklarını söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, rakiplerini solladıklarını belirtti

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, sektörün kredi kalitesinde bir bozulma olmadığını, kendilerinde de sorunlu kredi oranının yüzde 1.9 (riski kendilerine ait olmayan krediler dahil edildiğinde 2.1) olduğunu söyledi. Aydın, Ora Alışveriş Merkezi'ne verilen kredi çıkarıldığında bu oranın 1.5'e düşeceğini vurguladı. Aydın, Ora AVM ile ilgili davanın Yargıtay aşamasında olduğunu kaydetti. Diğer bankaların kötü kredilerini sattığını, bu halde dahi ortalamanın yüzde 2.8 olduğunu söyleyen Aydın, "Biz satış işlemi yapmadan bu orana ulaşıyoruz" dedi.

KâR YÜZDE 10 ARTAR

2013'e göre ilk çeyrekte yüzde 10 kâr artışı beklediklerini belirterek, "Kredilerde sektörün en az 3 puan üzerinde büyüdük. Tahminen toplam kredilerimiz ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü. Bu hızla gidersek, bankanın kredi büyümesinin yıllık yüzde 25'in üzerinde olacağı görünüyor. Bu ağırlıklı olarak üretim ve yatırım kredilerinden geliyor. Bireyselde ciddi bir düşüş var" dedi. Kredide 2014 büyüme hedeflerinin yüzde 30'lar civarında olduğunu söyleyen Aydın, şöyle konuştu: "Bizim kredi büyümemiz sektörün çok üzerinde gözüküyor. Ama bunun iyi anlatılması lazım. Kamu bankası olduğu için bunu yapmıyoruz. Bunu Ziraat Bankası'nın bilançosunu sektörün normlarına getirmek için yapıyoruz. Biz sektörün üzerinde büyümesek bankayı küçültmemiz lazım."

BALKANLAR YIL SONUNDA
Balkanlar'da iki ülkede lisans başvuruları olduğunu anlatan Hüseyin Aydın, "Onlar realize olduğunda 2014 sonuna doğru faaliyete geçebiliriz" dedi. Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan'da yüzde 50-50 bankaları olduğunu, Azerbaycan'daki ortaklığın biraz ağır çalıştığını söyleyen Aydın, bu ülkeleri terk etmeyeceklerini belirtti.

39 BANKADAN DEV SENDİKASYON
Ziraat Bankası 21 ülkeden 39 bankanın katılımıyla sendikasyon sağladı. Geçen yıla göre 10 baz puan daha uygun maliyetle borçlandıklarını anlatan Aydın, "2013'te 700 milyon dolar almıştık, bu sene 800 milyon dolar. Krediyi ihracatçı şirketlere kullandıracağız" dedi. Aydın, 2014'ün ilk çeyrek sonuçlarına göre eurobond ihracına çıkabileceklerini belirtti.

FAİZLER AŞAĞI YÖNLÜ OLURSA BÜYÜRÜZ
Faizlerin aşağı yönlü olması durumunda büyümenin pozitif olacağını belirten Aydın, "Finansal istikrara halel getirmeksizin büyüme hepimizin hedefidir. Piyasada faizlerinin aşağı yönlü bir seyir göstereceğini düşünüyoruz" dedi. BDDK'nın ve komisyonlarla ilgili çalışmasının resmileşmesini beklediklerini ifade eden Aydın, "Bunun takvimi mayısın sonu gibi gözüküyor. Ama bazı teknolojik düzenlemelere ihtiyaç olabilir. Belki teknolojik altyapı için bir opsiyon isteyebiliriz. Teknolojik altyapıya gereksinim olabilir" diye konuştu.

ÜYELERİ SERMAYEDAR ATIYOR
17 Aralık siyaseti dizayn operasyonundan tutuklanan, daha sonra serbest bırakılan Süleyman Aslan'ın yönetim kurulu üyeliğiyle ilgili olarak da Aydın, "Yönetim kurulu üyelerini sermayedar atıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN