TÜPRAŞ % 15 pahalı satmış

Rekabet, TÜPRAŞ'a kesilen 412 milyonluk cezanın gerekçesini açıkladı. Kararda, "TÜPRAŞ, 2008-2009 arasında akaryakıtı dünyadan pahalıya sattı. Fark yüzde 15'i buldu" denildi

Tavan fiyat kararıyla kârları azalan akaryakıt sektörü, Rekabet Kurumu'nun açıkladığı raporla sarsıldı. Geçen yıl TÜPRAŞ'a yönelik artan ihbarları değerlendiren kurum, fiyatlandırma ve sözleşmelerde hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle şirkete 412 milyon TL ceza vermişti. Önceki gün karar metnini yayınlayan kurum, cezaların gerekçesini tek tek sıraladı. Kararda şu konulara dikkat çekildi:

KÖTÜYE KULLANIM:
TÜPRAŞ piyasada hakim durumunu kötüye kullanıyor. Dağıtım şirketlerinin kayda değer pazarlık imkânı yok. Sektörün en büyüğü Petrol Ofisi bile tam pazarlık yapamıyor.

DÜNYANIN ÜSTÜNDE:
Maliyetlerin yanı sıra navlun ve sigorta giderleri de belirli bir oranla ürün fiyatlarına yansıtılıyor. Dolayısıyla halihazırda geçerli olan "Akaryakıt Tavan Fiyat Tarifesi", fiyatların dünya serbest piyasasının üzerinde oluşmasına neden oluyor. Grafikler 2008-2012 arası TÜPRAŞ'ın akaryakıtı Avrupa fiyatlarının üzerinde sattığı ortaya koyuyor.

AŞIRI FİYATLAMA:
Şirket, 11 Ekim 2008 ile 1 Ocak 2009 arasında aşırı fiyatlama uyguladı. Bu dönemde fiyatlar dünyanın benzinde yüzde 14.5, motorinde ise 15 kadar üstüne çıktı.

FARK YÜZDE 40:
2008-2012 arasında benzini Avrupa'nın yüzde 1.77- 4.95, motorini ise 0.44-5.32 üzerinde sattı. Fiyatlar 5 günlük hesaplandığı için fark bazen yüzde 40'a kadar çıktı.

TÜKETİCİ LEHİNE OLSUN:
Kararda, rafinerilere ilişkin fiyatlandırma mekanizmasının tüketici lehine değiştirilmesi için ilgili kurumlara görüş yazılmasına karar verildi.

TEKEL GİBİ:
Rekabet'in kararında Türkiye rafineri sektöründeki rekabet koşulları da ele alındı. Pazarda oldukça yüksek giriş engelleri bulunduğu belirtildi.
BİZE ULAŞIN