Hoca küstahlaştı

1. Sıfırcı hocalardan S&P işi iyice abartarak Türkiye'yi dünyanın en riskli üçüncü ülkesi ilan etti

2. S&P'ye göre Türkiye savaştaki Ukrayna ve Gana'nın ardından en riskli ülke statüsünde

3. Ekonomik krizle birlikte batan ülkeler bile Türkiye'den daha az riskli olarak değerlendirildi

Sıfırcı hocalardan Standard and Poor's (S&P) İstanbul'da düzenlediği toplantıda yeni bir 'küstahlığa' imza attı. Kuruluş, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler listesinde savaş halinde olan Ukrayna ve Gana'dan sonra en riskli üçüncü ülke olarak değerlendirdi. Hatta 11'inci sırada yer alan Pakistan, 12'nci sıradaki darbe mağduru Mısır bile bizden daha az riskli ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye'nin Makedonya, Belarus ve Bulgaristan gibi ekonomisi zor durumda olan ülkelerden daha riskli gösterilmesi ise "Hoca küstahlaştı" yorumlarına neden oldu. Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulunan S&P Ülke Derecelendirmeleri Analitik Başkanı Moritz Kraemer, "Türkiye gelişmekte olan 37 ülke arasında, Fed'in gevşek politikadan vazgeçmesinden en fazla etkilenecek üçüncü ülke" dedi. Kraemer, Türkiye'nin kredi notunun iki ülkenin çok üstünde olduğunu fakat, bu listenin bir hassasiyet sıralaması olduğunu söyledi.

YİNE CARİ AÇIK BAHANESİ
İhracatını artırıp ithalatını azaltan ve cari açığını üç ayda 3 milyar dolar azaltan Türkiye için yine aynı bahanelerle felaket senaryoları yazıldı. Kraemer, cari açık ve dış finansmana vurgu yaptı. Mart ayı ortasından bu yana Türkiye'ye 2 milyar doların üzerinde net para girişi gerçekleşti. S&P'nin "Riski Türkiye'den düşük" dediği Rusya'dan ise ilk çeyerkte 60 milyar dolar para çıkışı oldu.

MERKEZ'E FAİZ UYARISI
Türkiye 'nin cari açığına vurgu yapan S&P'nin faiz konusunda Merkez Bankası'nı uyarması da ayrı bir çelişki olarak dikkat çekti. Sıfırcı Hoca, cari açığın finansmanını kolaylaştırmak için faiz artışına giden Merkez Bankası'na 'faizi çok sert yükseltti' eleştirisi yaptı. Merkez'in krediyi pahalı hale getirdiğini ifade eden Kraemer, bu adımın sermaye giriş-çıkışını da dengelediğine dikkat çekti. Faizin çok yüksek olmasının iç talebi boğacağına dikkat çeken Kraemer, Merkez politikalarının ekonomiyi boğmaması gerektiğini söyledi. Kraemer, enflasyonla ilgili olarak, "Enflasyon oranları bu bilmecenin bir parçası. Çünkü otoriteler, politika yapıcılar ve Merkez çekirdek enflasyonun yükseldiğinin farkında" dedi.

S&P, 37 ülke arasında Türkiye'yi savaşla boğuşan Ukrayna'dan daha riskli olarak değerlendirdi. Darbe yapılan ve ekonomisi zor durumda olan Mısır bile Türkiye'den daha güvenli ilan edildi.

BİZE ULAŞIN