Çarşamba 09.07.2014 00:00

MÜSİAD'tan bedelli askerlik desteği

Genç MÜSİAD Başkanı Faruk Akbal, askerlik hizmetini yerine getirmemiş ve çok kısa bir süre içerisinde yerine getirme mecburiyeti olan iş adamlarının toplam üye sayılarının yüzde 20'sini geçtiğini belirterek, söz konusu durumda olan üyelerin tamamının, çıkarılması muhtemel bir bedelli askerlik yasasını desteklediğini bildirdi.

ABONE OL
Akbal, yaptığı açıklamada, sayısı özellikle son yıllarda yükselen ve artık toplumsal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini düşündükleri yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki kişi sayısının bir milyona yakın olduğu ifade edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde 3 bine yakın üyesi olan kurumumuz içerisinde yaptığımız küçük çaplı bir araştırma çalışmasında dahi askerlik hizmetini yerine getirmemiş ve çok kısa bir süre içerisinde yerine getirme mecburiyeti olan iş adamlarımızın sayısı, toplam üye sayımızın yüzde 20'sini geçmiştir. Söz konusu durumda olan üyelerimizin tamamı, çıkarılması muhtemel bir bedelli askerlik yasasını desteklemekte ve konuyu, genel olarak 'Genç Ekonomi' olarak tanımladığımız genç girişimcilik ve genç istihdam alanlarında büyük bir sorun olarak algılamaktadır. Bu durum pek çok genç vatandaşımızın istihdamını olumsuz etkilemektedir. Bu vatandaşlarımızın mevcut durumları itibariyle sağlıklı gelecek planı yapmaları mümkün olamamakta ve planlanamayan bu süreç, sosyo-ekonomik ciddi sorunların habercisi olmaktadır. Konu ile ilgili yapılan anket sonuçlarını ve kurum verilerini incelediğimizde de sorunun geniş bir tabanda yankı bulduğunu ve çözüm için birçok farklı seçeneğin mümkün olduğunu gözlemlemekteyiz."

Bekleyici konumuna gelen iş adamlarının bir an evvel siyaset tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğini aktaran Akbal, "Gençler gelecek projeksiyonlarını yapabilmek adına en azından somut bir cevaba ihtiyaç duymaktadır. Farklı yetkililerden gelen birbiriyle uyumsuz bilgilendirme mesajları ve yorumlar büyük bir karışıklığa sebebiyet vermekte ve süreci belirsizliğe itmektedir. Oluşan güven ortamının sarsılmaması adına belirsizliğin, çözüm bekleyen kalabalık bir kitlenin nazarından kaldırılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

https://www.sabah.com.tr