Başbakan Davutoğlu'ndan TÜSİAD'a rest

TÜSİAD'ın "Muhatabımız Cumhurbaşkanı değildir" sözüne Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan da tepki geldi. Başbakan Davutoğlu, 22 Ocak'ta yapılacak TÜSİAD'ın genel kuruluna katılmayacak

Başbakan Davutoğlu'ndan TÜSİAD'a rest
Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın Başkanı Haluk Dinçer'in, "Muhatabımız Cumhurbaşkanı değildir" açıklamasına tepkiler sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bundan sonraki davetlerine katılacak bir muhatap bulurlar" demesinin ardından bu kez de Başbakan'dan tepki geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 22 Ocak'ta yapılacak TÜSİAD'ın Genel Kurulu'na katılmayacak. Başbakanlık kaynakları, Başbakan Davutoğlu'nun her zaman iş dünyasına yakınlık gösterdiğini belirterek, "Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan TÜSİAD açıklamalarında yeni Türkiye'yi anlamakta zorluklar çekildiği, hala eski Türkiye alışkanlıklarını sürdürdüklerini gösteriyor. Açılan her türlü diyalog ve mesaj iletme kanallarına rağmen Türkiye'de siyasi süreçlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair görüşlerini dikte etmeye çalışıyorlar. Bir derneğin Türkiye'de yönetimde kimin muhatap olup olmayacağına dair çerçeve çizmeye hakkı ve yetkisi yoktur" görüşlerini dile getirdi.

Muhatap dernekler masası

Başbakanlık kaynakları, "İş dünyası örgütünün yürüyen hukuki süreçleri etkileyecek kanaatlar beyan etmesi kabul edilemez. Kaldı ki bu örgütün ve bazı üyelerin Gezi olayları başta olmak üzere nasıl hukuk dışı yöntemlerle ülkede siyaset mühendisliği yapmaya çalıştığını defalarca gördük. Artık bu dönem bitti. Herkes kendi yerini bilecek. Kendi gündemlerini bu ülkeye dayatacakları dönem de geçti. Sayın Başbakan bu çerçevede daha önce katılım yönünde kanaati olmasına rağmen TÜSİAD Genel Kurulu'na katılmama kararı aldı. Anlaşılması gereken husus TÜSİAD'ı kimin muhatap aldığıdır" diye konuştu. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına sivil toplum kuruluşlarından da (STK) destek gelmeye devam ediyor. "TÜSİAD'ın muhatabı Dernekler Masası İstanbul İl Müdürlüğüdür" diyen STK'lar arasında yer alan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Sert, "Cumhurbaşkanı olmadan, bir baş olmadan bir vücut çalışır mı? Cumhurbaşkanı halkın oyuyla seçildiği için bu işlerden daha çok sorumludur. TÜSİAD Başkanı'nın yaptığı o açıklamayı da doğru bir açıklama olarak kabul etmiyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN