Engellinin başkanı sandalye kralı çıktı

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nda tekerlekli sandalye krizi patladı. Borç batağındaki federasyonun başkanının tekerlekli sandalye karteli olduğu ortaya çıktı

Engellinin başkanı sandalye kralı çıktı
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) sportif faaliyetleriyle değil milyonlarca liralık borç, usulsüz harcama ve yöneticilerinin engelliler üzerinden gerçekleştirdiği ticaretle gündeme oturdu. Devlet kaynaklarının yanı sıra yüksek sponsorluk bedelleriyle de desteklenen federasyon, açıklanamayan harcamalar ve 2.5 milyon TL'yi bulan borç nedeniyle mali kongresini tamamlayamadı. Bakanlık ödemeleri bloke edildi. Kurumla ilgili sarsıcı iddialar birer birer gün yüzüne çıkıyor. Federasyon yöneticilerinin engelli sporcular üzerinden ticari menfaat sağladıkları müfettişlerin ilk incelemelerinde ilk sırada yer aldı. Edinilen bilgilere göre, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun Başkanı Demirhan Şerefhan, aynı zamanda engelli sandalyesi ticareti yapıyor. 2009'da tekerlekli sandalye markası RGK'nin Türkiye distribütörü olan Şerefhan, 2012'de başkan olunca ticari faaliyetlerini eşi ve akrabalarına devretti. Ankara Antares AVM'de bulunan işletme Şerefhan ve eşi tarafından yönetiliyor. Sadece geçen yıl federasyonca dağıtılan 186 tekerlekli sandalyenin tamamı bu şirketten temin edildi. İddialara göre, Şerefhan, federasyon başkanı kimliğini kullanarak, tekerlekli sandalye ticaretinde tekel konuma yükseldi. Valiliklerin ihalelerinde de bu şirket söz sahibi olmaya çalıştı.

'KİMSEYE ZORLA SATMIYORUM
SABAH'ın sorularını yanıtlayan Demirhan Şerefhan ise şunları söyledi: "2009'da İngiliz RGK firmasının mümessili oldum. 2012'de federasyon başkanlığına seçildim. Evet bu ticareti yapıyorum. Ama burada ne gibi bir sorun olabilir ki. Sonuçta, milletin boğazına yapışarak satmıyorum. Bu konuda nüfuzumu kullandığım ima ediliyor. Böyle bir şey yok. Çoğu satışlar ihale açılarak gerçekleşiyor. Federasyondan bir kuruş çıkmadı, sponsor buldum. Hatta ben kendi federasyonuma da 30 bin euro değerinde sponsor oldum. Beni sosyal medyadan eleştiren sporcuları disipline verdiğim doğrudur. Bana leke atan sonucuna katlanır. Bu yüzden sporcular maaş alamıyormuş, alamayacaklar tabii. 2008 öncesi de başkandım. Bu kuruma çok emek verdim."

BİN ADA ENGELLİ TUVALETİ BİLE YOK
2 yılda borç batağına saplanan TBESF'nin binasının hali de içler acısı. Engelli sporculara hizmet edecek tek bir lavabo bulunmazken, mevcut lavaboların da engelli sporcuların kullanımına uygun olmadığı görüldü.

SEFAHAT HAYATI YAŞIYORLAR
Yaşanan tartışmalara federasyonun eski yöneticileri de katıldı. TBESF eski Başkanı Mustafa Gülpınar, çarpıcı iddialarda bulundu: "Federasyon seyahat acentesi gibi yönetiliyor. Engelli sporuna çok büyük zarar verildi. 1 yıldır parasını alamayan sporcu ve hakemler var. Bu nedenle birçok müsabaka gerçekleşemedi. Devletin ve sponsorların paralarının nereye harcandığı bilinmiyor. 2.5 milyon TL borç bulunmakta. Ödenemeyen borç miktarı çok daha büyük. Mevcut başkan tekerlekli sandalye ticareti yapıyor. Bu sandalyelerin tanesi 18 bin TL. Bize göre bu durum etik dışıdır. Büyük paralar batırıldı. Nereye gitti, acaba seyahatlerde mi harcandı?

ŞİKâYET EDEN DİSİPLİNE GİDİYOR
Federasyonun uygulamalarını sosyal medya üzerinden şikâyet eden sporcuların ise disipline sevk edildiği iddia ediliyor. O sporcular arasında yer alan ve maaşı kesilen Cavit Torun, yönetime şu sözlerle yüklendi: "Federasyona savunmamdır: Tekerlekli sandalye ticareti yapmıyorum. Ayrıca 3 milyon liralık borçlanmayı da ben yapmadım. Camia yönetiminizi ibra etmedi. Borç batağına sürdüğünüz federasyonumuza artık zarar vermeyin." Ancak engelli sporcu Torun, bu sözleri üzerine üçüncü kez disipline gönderildi.
BİZE ULAŞIN