Milli Piyango, yılbaşı sonuçlarının ardından... - Rekor kırdı

Milli Piyango yılbaşı çekilişi sonuçları belli oldu. Milli Piyango yılbaşı çekilişinden sonra, talihli o fotoğrafı paylaştı, sosyal medya yıkıldı.

Milli Piyango, yılbaşı sonuçlarının ardından... - Rekor kırdı
MPİ, yılbaşı özel çekilişi sonuçlarının açıklanması ile sosyal medyaya düşen bir fotoğraf paylaşım rekoru kırdı. Büyük ikramiyenin vurduğu biletle ağzında fotoğraf çeken talihli sosyal medyayı salladı.

40 yaşındaki Taner Sanduvaç'ın büyük ikramiye ile aynı numaralara sahip olan milli piyango biletini ağzında tutarak çektirdiği fotoğrafla sosyal medyayı salladı.Niğde'de yapı kimyasalları ürünleri satan şirket sahibi olduğu belirtilen 40 yaşındaki Taner Sanduvaç'ın büyük ikramiye ile aynı numaralara sahip olan milli piyango biletini ağzında tutarak çektirdiği fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde yayınlaması, büyük heyecan yarattı.

MİLLİ PİYANGO SIRALI TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ

Büyük ikramiyenin isabet ettiği 2692160 numaralarla aynı olan biletin fotoğrafı kısa sürede birçok kez paylaşıldı. Bunun üzerine fotoğrafları Facebook sayfasından kaldıran Taner Sanduvaç, önce 'Şaka şaka şaka ben bile inandım ya' diye yazdı, sonra da 'Benim ağzımdan duymadığınız hiç bir şey benim sorumluluğumda değildir' diye bir paylaşım daha yaptı.

12,5 milyon TL isabet eden bileti satan milli piyango bayi Erkan Ersoy da, Taner Sanduvaç'ı tanıdığını ve kendisinden yılbaşı bileti aldığını söyledi.

Henüz kendisine ulaşılamayan Taner Sanduvaç'ın gerçek talihli olup olmadığı anlaşılamazken, bilet üzerindeki rakamlarda oynama yaparak 'şaka' için de böyle bir fotoğraf yayınlamış olabileceği de değerlendirildi.

50 milyon TL ikramiyeyle neler yapılır?

50 milyon liralık büyük ikramiye, 500 bin adet 100 liradan oluşuyor. 1 destenin ağırlığının bin 130 gram olduğu hesaplandığında, 100 liralık 500 deste, 550 kilogram ağırlığa karşılık geliyor. Sözkonusu 100 liralık banknotlar, uç uca eklendiğinde ise 77 kilometre uzunluğa ulaşılıyor. Büyük ikramiye olan 50 milyon lirayla yaklaşık 90 bin adet Cumhuriyet altını, 178 bin adet yarım altın ve 375 bin adet çeyrek altın alınabiliyor. Söz konusu ikramiye ile dünyanın en pahalı arabası olarak gösterilen ve 7 milyon liralık satış fiyatı olan Lübnan yapımı LykanHyperspot'tan 7, 13 milyon liradan satılan Falcon 2000 uçağından 3 tane alınabiliyor. Ayrıca 250 bin lira değerinde 200 lüks daire, 500 bin lira değerinde 100 villa ya da 10 milyon liradan 5 yalıya sahip olunabiliyor. İkramiye bankaya yatırılmak istendiğinde ise ortalama yüzde 8,7 faiz oranı ile günlük yaklaşık 10 bin lira, aylık 330 bin lira ya da yıllık 4 milyon lira faiz geliri elde edilebiliyor.

"BÜYÜK İKRAMİYELER ÇEYREĞE ÇIKIYOR"

Milli Piyango İdaresi tarafından her yılbaşında düzenlenen ''Özel çekiliş'', son 10 yılda 40 kişiyi zengin etti.Milli Piyango İdaresi verilerine göre, bu yıl 50 milyon lira olan büyük ikramiye, son 10 yılda büyük artış gösterdi Büyük ikramiye, 2005 ve 2006 yıllarında 20 milyon lira, 2007 ve 2008 yıllarında 25 milyon lira olmuştu. Bu rakam 2009'da 30 milyon lira, 2010'da 35 milyon lira, 2011'de 40 milyon lira, 2012'de 45 milyon lira, geçen yıl 50 milyon lira olarak belirlenmişti. Çekilişlerde büyük ikramiyelerin tamamı çeyrek bilete çıkarken, 10 yılda 40 kişi büyük ikramiye sayesinde zengin oldu.

EN ŞANSLI İL İSTANBUL

Son 10 yıldır yapılan çekilişlerde dörde bölünen büyük ikramiyeyi en çok kazanan il İstanbul oldu. 14 kez büyük ikramiyeye ortak olan İstanbul'u, 4'er kez ikramiye çıkan Ankara ve Adana ile 3 kez ikramiye çıkan İzmir takip etti.

Son 10 yılda yılbaşı çekilişlerinde en çok çıkan rakam ise "3" oldu.Toplam 12 kez çıkan "3" rakamını, 10 kez çıkan "2", 9 kez çıkan "1", 7 kez çıkan "7" ve 6 kez çıkan "4", "5" ve "6" takip etti.

Türkiye'de milyonlarca kişinin zengin olma hayali ile her yıl dört gözle beklediği Milli Piyango Biletleri önceki günden bu yana satışta.

Büyük ikramiyenin 50 milyon TL olduğu çekiliş için tam bilet 50 TL, yarım 25 TL ve çeyrek bilet 12.5 TL'den satılıyor. Büyük ikramiyenin tam bilete isabet etmesi durumunda bu parayla yaplabilecek olan yatırımlar şöyle:


Sosyal medyada yapılan yorumlar

Ömer ‏@egoduskunu
şimdi babamı dövücem fabrikatör olamadın bari milli piyango falan tuttur iki bilet almış amorti bile yok bu işler böyle yürümüyor

Bülent Timurlenk ‏@timblnt
Büyük ikramiye çıkan bileti kime sattığını hatırlayan Milli Piyango bayilerine hayranım.

SİNEM ‏@sinem193_8chp
#2015eİlkSözüm Paranin beni değiştrip değiştiremeyeceğini bir kez daha göremeyeceğim için sanada yaziklar olsun milli piyango

uA'Anıl Kabadayı ‏@AnilKbdy10
Milli Piyango Bileti Almadığım Halde "Milli Piyango Bana Çıkarsa"Deyip Hayal Kuruyorum Hayali Bile Bedavaya..

Mr.Huysuz ‏@MrHuysuz
Ne güzel de milli piyango ' dan para çıkmadığı için kös kös tweet yazmaya devam ediyoruz ama

Ramazan Furkan ‏@Yalniz_adam_
Zenginlik hayali böyle yarım kalmayacak büyük ikramiye bir gün bizim kupona çıkacak :( @MilliPiyango_

Zavallı Egoist ‏@zavalliegoist
Resmen biletin parasını "saol kardeş bize lazım değil" deyip iade ettiniz #millipiyango

Ruşen Amcanın Oğlu ‏@rrusenamca
milli piyango biletine "hayaller/hayatlar" mizahı yapıldı mı yaa geç mi kaldım

Serkan Kayar ‏@serkankyr
Bu yılda zengin olamadık... Zenginliği geçtim amorti bile çıkmadı... Teşekkürler Milli Piyango...

fatihatar ‏@fatihatarr
Milli piyango vuran 4 kişiden 2 si Aydın'dan mış. Kesin akrabamdır ha,akrabam olmasa bile oluruz yani sıkıntı yok

Cansu ‏@CansuTeyiin
Uranüse yada Neptüne falan mı gitsem basınçlı havalarda elmas yağıyomuş da nasılsa milli piyango çıkmadı kısa yoldan köşeyi dönerim.

Mehmet Lütfi ÜÇOK ‏@lutfiucok
6 rakamla milli piyango büyük ikramiyeyi kaçırdım

Dukaşu ❄ ‏@SenKankaDe
Milli piyango kime çıktıysa bana bi ulaşsın akrabayız şunun şurasında

Siyah Adam ‏@sezerkockar
Bazı umutlarımız milli piyango bileti gibiydi, çıkmayacağını bile bile aldığımız.

Şikayet Var sitesindeki yorumlar

Milli Piyango Kupon Almak Suç mu?

Erdem K. | 25 Aralık 2014 09:51

Arkadaşım Tekirdağ Çorlu çavuş market bayinizden boş kupon almak istedi. 20-25 tane Kupon aldı. Ama market sahibi kuponları aldı. Bu kadar kuponu ne yapacaksın, seni daha önce burada oynarken görmedim, sonra kuponları dere boyundan topluyorum gibi saçma bir Savunma yaptı. Arkadaşımda haftada en az 200 TL'lik şans oyunu oynuyor. Bayinin bu şekilde davranması onaylanacak bir hareket değil. Uyarmanızı rica ederim.

Milli Piyango İkramiye Neden Hep Aynı Bölgelere Çıkıyor!

Faysal E. | 18 Aralık 2014 10:40

Milli Piyango idaresi geçmişine geleceğine bakın şanslı rakamlara büyük ikramiye kazanan bölgelere illere ilçelere nedense Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, hep bu bölgelere çıkıyor. Güneydoğu Anadolu'ya çıktığı görülmemiş ya da Doğu Anadolu'ya ne yani buralarda kimse şans oyunu oynamıyor mu? Nasıl bir anlayışa sahipler?

Milli Piyango Kazı Kazan İkramiyemden 5 Lira Kesildi.


Erkan A. | 30 Ekim 2014 15:20

Afyonkarahisar / Sandıklı ilçesi Belediye Meydanında Bayii satış hizmeti veren Yemencioğlu bayii A. isimli satış personelinden çektiğim hemen-kazan biletine 100 lira ikramiye çıktı. Şahıs ödeme yapmak için bana üç gün sonra gel dedi. Üç gün sonra gittiğimde biletten 5 lira eksik ödeme yapacağını söyledi bunun Sebebini sorduğumda ise "Kargo parası " şeklinde bozuk bir üslup ile karşılık verdi. Gereğinin uyarı/işlemin yapılmasını yetkililerden arz ve rica derim.

Milli Piyango Halkın Gözü Önünde Yapılmıyor!

Veysel B. | 20 Ekim 2014 10:40

Milli Piyango'nun şans oyunlarında şaibeye açık olduğu inancındayım sayısal, şans topu, on numara, süper el değiştirdiğinden bu yana halkın gözü önünde çekilmiyor noter huzurunda çekildiği söyleniyor ama ne hikmetse tümü her hafta devrediliyor? Dünyanın neresinde bu tür çekilişler canlı yayında halkın huzurunda değil de sadece noterle ve hangi şartlarda çekilişler yapılıyor bir açıklama yapma gereği bile duyulmuyor.

Bayiliklerde oynanan kuponların tamamı idarenin ana bilgisayarına gönderiliyor peki o hafta sizce kolonlardaki oynanmayan rakamları bulması kaç dk sürer? Dediğim gibi kimseye töhmet altında bırakma gibi bir amacım yok ama bir açıklama yapılmalı.

Milli Piyango Personel Eksik Ödeme Yaptı.


Mustafa M. | 29 Eylül 2014 13:21

Bursa Osmangazi ilçesi Kent Meydanı önünde seyyar satış hizmeti veren M. K. isimli satış personelinden çektiğim hemen-kazan biletine 100 lira ikramiye çıktı.Şahıs ödeme yapmak için bileti alarak 10 lira eksik ödeme yaptı. Sebebini sorduğumda ise "çorba parası herkes veriyor" şeklinde bozuk bir üslup ile karşılık verdi.Gereğinin uyarı/işlemin yapılmasını yetkililerden arz ve rica ederim.


Milli Piyango Çekilişler Canlı Yayınlansın!


Mehmet S. | 26 Ağustos 2014 10:00

Yıllardır herkes gibi şans topu,sayısal,süper loto ve onu numara haftalık olarak tahmini 6 yıldır oynamaktayım ve son 2 yıl haricinde bu şans oyunları canlı olarak verilmekteydi fakat şu an son 2 yıldır canlı olarak noter huzurunda televizyonlarda göremiyorum,nereden bilebilirim ki hile yapılmadığını?

Sizlerde biliyorsunuz ki günümüzde herşey olabiliyor,bu sebepten Milli Piyango İdaresi'nden şikayetçi olup gerekli açıklamanın bir vatandaş olarak yapılmasını istiyorum ve ayrıca bunlara biz para veriyoruz ve en doğal hakkımız olan canlı yayınlanmasını istiyorum,bu konuda şikayetçiyim.


Milli Piyango Bayilik Verirken İyi Araştırma Yapmıyor!

Hakan Y. | 11 Ağustos 2014 13:10

Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde Sayısal bayılığım var. Bulunduğumuz bölge yazlık bölgedir ve bayılığın bulunduğu yer ana cadde üzerindedir hemen arkamdaki cadde de bayılık başvurusunda bulunan bir bakkal dükkanı var yaklaşık 150 mt ana cadde değil kendisine bayılık verileceğini ve ruhsatının çıktığını duydum. Buraya bayılık verilmesi yasal değildir inceleme yapıldığını düşünmüyorum konu hakkında yardımınızı rica ediyorum..

Milli Piyango Çekilişin Hiçbir İnandırıcılığı Kalmadı.


Bayram K. | 04 Ağustos 2014 15:00

Milli Piyango adı altında çekilen şans oyunlarının şansla alakası kaldığını düşünmüyorum,hepsinde hile yapıyorlar yada yatırılan paralara el koyuyorlar ve de sistemden bakıp hiç oynanmamış numaraları yayınlıyorlar ve bu sistem yoluyla paralara el koyuyorlar,canlı yayın çekilişinde herşey şans diyorduk ve de öyleydi,şimdi ise değil. Canlı çekiliş olmadığı sürece bundan sonra oynamayı düşünmüyorum.


Milli Piyango Şans Oyunları Neden Gizli Oturumda Çekiliyor?


Uğur Y. | 17 Haziran 2014 11:21

Eskiden Sayısal Loto ilk çıktığında Trt'den canlı yayın yapılır çekilişi izlerdik. Ama artık çekiliş hiç bir yerde verilmiyor yada ben bilmiyorum. Açıkçası günümüzde teknoloji ile her türlü hile yapıldığı için hile yapıldığını düşünüyorum ve adaletli kamu ile paylaşılan açık şeffaf bir çekiliş istiyorum.

Yıllardır oynuyorum 3-4 tutturabildim ancak bu kadar şansız olamam normalde çok şanslı biriyimdir. Tv'den yayınlanana kadar yada bana çıkana kadar inanmayacağım. Kurumdan cevap bekliyoruz.


Milli Piyango Koca Türkiye'de Tesadüf mü?


Hasan K. | 12 Mayıs 2014 09:00

Geçen hafta 10 numarada 2 kişi Ankara Çankaya'dan bildi bu hafta da 2 kişi biri Ankara Altındağ diğeri Ankara Çankaya... Koca Türkiye'de tesadüf mü acaba?


Milli Piyango Van Erciş Bayisini Değiştirin!

Bahadır H. | 09 Mayıs 2014 11:10

Van'ın Erciş ilçesinde ikamet ediyorum. Erciş büyük bir ilçe olmasına rağmen Erciş'te sadece bir tane Milli Piyango bayisi var ve bu tek bayi tek kolon Süper Loto oynatmıyor. Tek kolon (tek satır) oynamak istediğinizde ya "bozuk para yok" diyor ya da makinenin "1 tuşu arızalı" diyor, "1 tuşuna basamıyorum" diyor ve tek satır oynamanıza müsaade etmiyor. Ayrıca müşterilerine karşı son derece kaba ve nezaketsiz davranıyor. Bayiliğinin Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından iptal edilmesi gerekir.


Milli Piyango İkramiye Ödeme Süresi 1 Yıl!


Mevlude A. | 09 Mayıs 2014 11:10

Evrak saklama sürelerinin en az beş yıl olduğu çeşitli kuruluş ve işletmelerde ,Milli Piyango gibi bir kurumun ikramiye ödeme sürelerinin bir yıl olarak belirlenmesinin haksızlık olduğunu düşünmekteyim.

Milli Piyango Web Sitesinde Yayınlanan Sayısal Loto Çekiliş Tarihi Yanlış!


Yasin K. | 05 Mayıs 2014 11:40

Millipiyango.gov.tr/sonuclar/sayisal.php girmiş olduğum internet sitesinden sonuçları öğrenmek için girdiğimde 01.01.1970 tarihli çekiliş sonucu yayınlanmıştır ne var ki 1970'li zamanlarda sayısal loto yoktu . Hatanın tarafıma bildirilmesi ricasıyla gereğinin yapılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi rica olunur.


Milli Piyango'nun Bayisi Çıkan İkramiyeyi Az Ödüyor


Tarık T. | 03 Mart 2014 14:20

İstanbul Yeşilpınar 34160053 no'lu Milli Piyango bayii on numarada 8 tutturmuştum. İkramiyeyi almak için gittiğimde 13 tl'lik şans oyunu oynadım. Para üstü 70 tl vermesi gerekirken 50 tl verdi itiraz ettim .7 tutturmuşsun diye iddia etti. Onu da hesaplayarak o zaman bana para vermemen gerekiyor dedim. Bana ikramiye ne kadar kazandığıma dair kağıdı vermediler. Çöpe attık dediler.

Şikayet edeceğimi söyledim. Kime edersen et dediler. Sonra paradaki kasayı bana fırlatıp artistlik yaptılar.Milli Piyango'da Amoti Çıkan Biletimin Ücreti Bayi Tarafınca Ödenmedi.


Serkan B. | 04 Şubat 2014 13:30

Yılbaşı çekilişi için aldığım bilete amorti çıktı. Afyon merkez PTT şubesi önünde bilet satmakta olan gezici bayi görünümlü kişiye biletin ücretini almak üzere başvurdum. Kabul etmedi, kötü ithamlarda bulundu, hakaret etti, kolumu itti. Kendisinin bayi bilgilerimi istedim, vermedi. Sonrasında isim ve soy ismini öğrendim.

Milli Piyango internet sitesinde 'Milli Piyango biletinin son 3 rakamına kadar isabet eden ikramiye tutarlarını Milli Piyango gezici ve sabit bayileri ödemek zorundadır' şeklinde ibare mevcuttur. Kendisinden milli piyangonun kalitesine zarar vermesi, bana sebepsiz kötü ithamlarda bulunması, zorunlu olduğu ödemeyi yapmaması sebebiyle şikayetçiyim. Lüzumu halinde ismini paylaşabilirim.


Milli Piyango Bayi Ödeme Yapmıyor!

Tahsin Ç. | 23 Ocak 2014 14:10

İstanbul Pendik merkezdeki Işıldak isimli Milli Piyango bayi 50 TL olan bilet amorti ödemesini yapmıyor. Yeni bilet verelim diye pazarlık yapıyor. Şikayetlerden gördüğüm kadarıyla genelde kasada para yok yerine bilet verelim numarası yapılıyor. Denetimsiz bir şekilde insanlar nasıl bayilik alıp işletebiliyor ve kendi kurallarını uygulayabiliyorlar anlamak zor. Gerekenin yapılmasını talep ediyorum.


Unutkan talihliler servet bıraktı


Şans oyunlarında son 5 yılda 218 milyon lira tutarında ikramiye, dikkatsizlik veya unutkanlık nedeniyle sahiplerince alınmadı.

Şans oyunlarına para yatıranların biletlere ya da oyun kuponlarına dikkatli bakmaması, onları bir kenara atması veya ikramiyeyi az bulup tahsil etmemesi nedeniyle her yıl milyonlarca lira tutarında ikramiye, bu oyunları düzenleyen kuruluşlarda kalıyor.

Milli Piyango İdaresi verilerinden yapılan hesaplamaya göre, vatandaşın Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünden geçen yıl tahsil etmediği ikramiye tutarı 44 milyon 513 bin 350 lira olarak belirlendi.

Bunun 17,1 milyon lirasını Piyango, 9,4 milyon lirasını Sayısal Loto, 8,6 milyon lirasını Süper Loto ikramiyeleri oluşturdu.

On Numara'da alınmayan ikramiye tutarı 5 milyon lira, Şans Topu'nda 3,8 milyon lira, Hemen Kazan'da da 525 bin lira oldu.

EN FAZLA DALGINLIK PİYANGO BİLETLERİNDE

Şans oyunlarında en fazla dalgınlık, piyango biletlerinde yaşanıyor. 2008 yılında 12 milyon 286 bin lira olan tahsil edilmeyen piyango ikramiyesi tutarı, geçen yıl 17 milyon 95 bin lirayı aştı. Umudunu piyango biletlerine bağlayanlar son 5 yılda toplam 93 milyon 581 bin liralık ikramiyeyi almadı.

Sayısal Loto, Piyango'dan sonra vatandaşın en fazla dikkatsiz davrandığı şans oyunu oldu. 5 yıllık süreçte Sayısal Loto'da ikramiye kazananlar, 49 milyon 470 bin lirayı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün kasasına bıraktı.

Söz konusu dönemde dikkatsizlik ve ihmal sonucu tahsil edilmeyen ikramiye tutarı, Şans Topu'nda 19 milyon 897 bin lira, Süper Loto'da 31 milyon 640 bin lira, On Numara'da 20 milyon 792 bin lira olarak kayıtlara geçti.

Hemen Kazan bileti alanlar bile 5 yıllık dönemde kazandıkları 2 milyon 788 bin liralık ikramiyeyi almadı.

Böylece şans oyunlarında son 5 yılda toplam 218 milyon lira tutarında ikramiyenin, dikkatsizlik veya unutkanlık nedeniyle sahiplerince alınmadığı belirlendi.

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ 1 YIL

Milli Piyango biletlerinde ikramiyelerin alınması için talihlilere 1 yıllık süre tanınıyor. 1 yıl içinde tahsil edilmeyen ikramiyeler, kamu payına otomatik olarak dahil oluyor. Bu kapsamda ikramiyeler Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlığına gönderiliyor.

İlgili yasaya göre de Savunma Sanayi Destekleme Fonu, Tanıtma Fonu, Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna aktarılmak üzere Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek konuluyor.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun yıllık bütçesine ödenek ayrılırken de bu paylar dikkate alınıyor.
BİZE ULAŞIN