Kilci: Fiyat dikte edilecek müşteri değiliz

Kilci: Fiyat dikte edilecek müşteri değiliz

Türkiye ile Rusya arasında doğalgaz fiyat indirimi için müzakereler devam ediyor. Rusya yüzde 6'nın üzerinde indirim yapmaya sıcak bakmıyor, Türkiye ise daha fazla indirim talep ediyor. Al Jazeera'ye konuşan Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, "Biz fiyat dikte edilecek bir müşteri olarak görülmeyi kabul etmiyoruz." dedi.

  • Ekonomi
  • Perşembe 08.01.2015 20:26
Türkiye ile Rusya arasında 2015 başından itibaren geçerli olacak doğalgaz fiyatında indirim için müzakereler devam ediyor. Görüşmelerin 2014 yılı Aralık ayında sonuçlanması ve yılbaşından itibaren indirimli fiyatlardan gaz alımına geçilmesi bekleniyordu ancak olmadı.

Aralık ayı başında Ankara'ya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğalgaz fiyatını yüzde 6 indireceklerini açıkladı. Ancak Türkiye bu rakamı yeterli bulmadığı için görüşmeler devam etti. Geçen sürede Rus Gazprom indirim oranını yüzde 6'nın üzerine çıkarmadı, Türkiye adına görüşmeleri sürdüren BOTAŞ ise bu teklifi kabul etmedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, düşen petrol fiyatlarını gerekçe gösteren Rus tarafının anlayış beklediğinin kendilerine iletildiğini söyledi.

"Benzer ülkelere yakın fiyat istiyoruz"

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci görüşmelerin seyri hakkında Al Jazeera'ye konuştu. Kilci. görüşmelerin siyasi gelişmelere endekslenmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini, konuya tamamen ticari baktıklarını söyledi:

"Şu asla unutulmamalı, Türkiye çok önemli bir ithalatçı. Biz fiyatların benzer mesafelerde benzer miktarlarda gaz ithal eden ülkelere göre belirlenmesini istiyoruz. Biz önemli bir ülkeyiz, Türkiye önemli bir ithalatçı. Bu önemimize saygı duyulmasını istiyoruz. Konu tamamen ticari bir konu olarak değerlendirilmeli. Bizim müzakerelerdeki pozisyonumuz bu."

Rusya'dan doğalgaz ithal eden ve "benzer ülkeler" tanımlamasına giren ülkelerden biri de Almanya. Rusya'nın Almanya'ya sattığı doğalgaz ile Türkiye'ye sattığı doğalgaz arasında yüzde 15-20 gibi önemli bir fiyat farkı var. Türkiye'nin talebi bu makasın daraltılması:

"O ülkeler 5-6 yıldır o fiyattan doğalgaz alırken biz fiyat müzakerelerinden sonuç alırsak dahi bu indirimli fiyat üzerinden ödemeyi 2015, 2016 ve 2017'de yapabileceğiz. Oysa Almanya 5-6 yıldır zaten düşük fiyattan gaz alıyor."

"Görüşmeler Botaş ile Gazprom arasında sonuçlansın"

Kilci, Rusya'nın "Petrol fiyatları düştü, anlayış gösterin" beklentisini de değerlendirdi.

"Petrol fiyatları yükseldiğinde biz ses çıkarmadık, faturamızı günü gününe ödedik. Görüşmelerde tıkanma olacağını tahmin etmiyorum. Gazprom'un da bu gerçekleri anlayacağını düşünüyorum. Bizim için önemli olan görüşmelerin Botaş ile Gazprom arasında sonuçlanması. Müzakerelerin olumlu sonuçlanması Botaş için olduğu kadar Gazprom için de önemli. Gazprom gibi bir şirketin Türkiye pazarını önemsemesi lazım. Kaldı ki Türkiye çok güvenilir bir pazar."
BİZE ULAŞIN