Nişastada GDO tartışması bitmiyor

Nişastacılar GDO konusunda bakanlıktan yumuşama istedi. NÜD Başkanı Akyüz, "Biyogüvenlik Kanunu AB standartlarında olsun" dedi

Nişastada GDO tartışması bitmiyor
Türkiye'de GDO tartışması bitmek bilmiyor. Tüketiciler GDO'suz ürün isterken, nişasta üreticileri, Biyogüvenlik Yasası'ndaki şartları sert buluyor. Üreticiler, Türkiye'deki Biyogüvenlik Kanunu'nun ABD ve AB'den çok daha ağır olduğunu öne sürdü. AB'nin GDO'lu ürün uygulamasını ABD'ye tarife dışı engel olarak kullandığını belirten Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) Başkanı Rind Akyüz, Türkiye'de yasanın çok sert olduğunu bu sebeple nişasta üretiminin 6 ay sonra durabileceğini aktardı. ABD'de GDO ile ilgili bir sınır olmadığını kaydeden Akyüz, "AB'de ise GDO'lu üretim yasak. Ancak ithal edilen ürünlerde binde 9 oranında müsaade ediliyor. Bu oran bizde sıfır hatta bulaşmadan dahi ceza var. Biz AB oranlarına yakın bir standart belirlenmesini istiyoruz" dedi.

ÜLKEYE 1 MİLYAR LİRA ZARARI OLUR
Mısır, soya gibi ürünlerdeki besinlerin ve nişastanın açığa çıkarılması enzimle sağlanıyor. 2014'ün son aylarında gelen yeni mevzuatla ithal edilen enzimdeki 'GDO içermez' belgesi artık yeterli olmuyor. Mevzuat, enzimin hammaddesinin de 'GDO içermez' belgesini gerekli görüyor. Bu uygulama devam ederse enzim stoklarının bitince üretimin duracağını belirten Akyüz, bunun maliyetinin 1 milyar TL olacağını ifade etti. Hammaddenin GDO'suz olduğuna dair bir belge almanın mümkün olmadığını belirten Akyüz, "Bunu enzim ithal ettiğimiz ülkelerden istedik. Böyle bir belgenin olmadığını söylediler" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN