İtalyan devleri Damat'ın peşinde

İtalya'nın lüks giyimdeki ünlü markaları Damat'ın peşine düştü. Orka Holding Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Geçmişte aynı kulvarda yer almayı hayal bile edemediğimiz markalar onları satın almamız için kapımızı çalıyor" dedi

İtalyan devleri Damat'ın peşinde
Damat, Tween ve D'S Damat markalarıyla hem Türkiye hem de yurtdışında hızla büyüyen Orka Holding, deflasyona giren Avrupa'nın odağına yerleşti. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, İtalya'nın önemli lüks giyim markalarının kendileriyle stratejik ortaklık yapmak istediğini açıkladı. Ortaklığın yanı sıra İtalyanlar'ın bir kısmının Orka'ya şirketlerini satmak istediğinin de altını çizen Orakçıoğlu, "Geçmişte aynı kulvarda yer almayı hayal bile edemeyeceğimiz, dünya modasına yön veren bazı İtalyan lüks markalar, onları satın almamız ve farklı işbirlikleri yapmak için kapımızı çalıyor. Global lüks bir markayı satın almamız veya gelen teklifler doğrultusunda çeşitli projelerde ortak çalışmalar gerçekleştirmemiz sürpriz olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

MASADA 11 FİRMA VAR
Şu anda masalarında 11 firmanın talebi olduğunu belirten Orakçıoğlu, "Bir kısmıyla gizlilik anlaşması yaptık" dedi. Yabancı firmaların bir kısmının 3'üncü kuşağa geçmesiyle yönetim krizi yaşadığını bir kısmının ise Orka'nın sahip olduğu know how'la büyüme stratejisi olduğunun altını çizen Orakçıoğlu, "Elbette bazıları da finansal güçlük çekiyor" diye konuştu. Orka Holding, geçen yıl IT, mağaza ve fabrika olmak üzere 50 milyon TL'lik yatırım yaptı. Önümüzdeki günlerde Giresun'da 15 milyon liralık yatırımla hayata geçirecekleri fabrikanın üretime başlayacağını duyuran Orakçıoğlu şöyle konuştu: "Yeni fabrikamızda günlük bin 100 ceket, bin 500 pantolon üretim kapasitesine kavuşacağız. Fabrikaya dahil olmak üzere 2015'te toplam 700 kişiye istihdam sağlayacağız. Toplam çalışan sayımız ise 2 bin 700'e çıkacak. 2014 bizim için oldukça karlı bir yıl oldu. Grubumuz geçen yıl 300 milyon TL ciroya ulaştı. 2015'te 400 milyon, 2020'de ise 1 milyar TL'ye ulaşmayı planlıyoruz."

RUSYA'DAKİ KRİZİ FIRSATA ÇEVİRECEK
Özellikle krizdeki Rusya'da mağaza kiralarının yarı yarıya düşmeye başlamasını fırsata çevireceklerini söyleyen Orakçıoğlu, "2 yılda 20 mağaza açacağız" diye konuştu. Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar ise, "Hormonlu olan alışveriş merkezi (AVM) metrekare fiyatları düşecek. Örneğin şu anda metrekaresi 280 dolar olan AVM'ler yarı yarıya düşmeye başladı. Köpük ortadan kalkacak, verimsiz bayiler elenecek. Biz de Rusya'daki yapılanmayı tamamladık" dedi. Arar, Türkiye'de 180, yurtdışında 50 olmak üzere toplamda 230 mağazaları olduğunu, bu yıl yurtiçinde 27, yurtdışında 23 mağaza açacaklarını, böylece yılsonunda 280 mağazaya ulaşacaklarını vurguladı. Bu yıl Damat / Tween mağazası açılacak lokasyonlar arasında dünyanın en yüksek metrekare satış cirosuna sahip Moskova'daki AVM Europeisky, Barcelona'nın uluslararası havalimanı Aeropuerto de Barcelona ve Katar'da yapımı devam eden Mall of Qatar var. Şirket ayrıca, Yemen, Dubai, Umman gibi Körfez ülkeleri başta olmak üzere Almanya, İsviçre, Avusturya, Romanya, İspanya, Polonya, Kazakistan, İran, Mısır ve Güney Afrika gibi pazarlarda 20 yeni mağaza açmayı planlıyor.
BİZE ULAŞIN