Verilen mesajdan nasibini almamış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizi yarım puan indiren Merkez Bankası'na tepki gösterdi. Erdoğan, "Verilen mesajdan hâlâ nasibini almış değil" dedi

Verilen mesajdan nasibini almamış
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, petrol fiyatlarının 6.5 yılın dibine gerilemesi, cari açığın düşmesi, bütçedeki olumlu tabloya rağmen lobinin istediğini yaparak faizi yarım puan indiren Merkez Bankası'na tepki gösterdi. Etiyopya'ya hareketinden önce basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, "Faiz indirimini yeterli bulmamız mümkün değil. Merkez Bankası verilen mesajlardan hâlâ nasibini almamış" dedi.

MERKEZ DE ELEŞTİRİLİR

Türkiye'de bu faiz oranlarıyla yatırım yapmanın ve istihdam sağlamanın mümkün olmadığını belirten Erdoğan, "Ben kesinlikle şu andaki açıklamayı kabul edilebilir bulmuyorum. Merkez Bankası eleştirilemez değildir, yanlış adımlar attıkça bu eleştirileri de alacaktır. Şu anda uluslararası bu alanda söz sahibi olanlar bile bu indirimin yeterli olmadığını, olamayacağını, çok daha fazla indirimin yapılabileceğini söylüyor. Olaya politika faizi açısından bakmamak lazım. Bir de bunların katları var. Bu katlardan da baktığınız zaman bu yapılanın pek bir işe yaramadığını görüyorsunuz" diye konuştu.

BAŞBAKAN'LA KONUŞACAĞIM
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan ve ilgili bakanlarla bu konudaki görüşlerini paylaşacağını söyledi. Erdoğan geçen hafta da küresel şartların oluştuğunu belirterek, Merkez Bankası'nın faizi indirmesini eleştirmiş "Neyi bekliyorsun? Sen bağımızsan, ben de bağımsızım" demişti. Merkez Bankası ise önceki gün yaptığı toplantıda alt ve üst koridorda değişiklik yapmazken, politika faizini, yüzde 8.25'ten 7.75'e çekmişti.

JPMORGAN: ŞUBATTA FAİZİ 0.25 PUAN İNDİREBİLİR
Merkez Bankası 2015 yılının ilk Enflasyon Raporu tanıtım toplantısını 27 Ocak'ta Ankara'da yapacak. Faiz kararının ardından rapor yayınlayan JPMorgan, şubatta da bankanın faiz indirimine gidebileceğini ancak bunun 0.25 puanda kalacağını öne sürdü.

20 AY SONRA 90 BİNİ GÖRDÜ
Faiz kararının ardından önce düşen sonra 2.35 TL'yi gören dolar kuru dün 2.34-2.35 bandında hareket etti. Borsa İstanbul ise 20 ay sonra 90 binin üstüne çıktı. Endeks günü yüzde 1.25'lik yükselişle 90 bin 312 puandan kapattı. Analistler, endeksin 90 bin puanın üzerinde tutunması durumunda 91 bini direnç olarak takip edileceğini belirtiyor.

ARINÇ'IN TAHMİNİ TUTTU
Borsanın 90 bin puanı aşması Nisan 2014'te Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yaptığı tahmini hatırlattı. Arınç, "Borsa 90 binleri bulacak mı? Bulacak... Belki de aşacak. Ne zaman? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra" demişti.

BİZE ULAŞIN