Davutoğlu: Daha aşağı düşürülmeli

Davos'ta konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, faizlerin daha da düşürülmesi gerektiğini belirterek, "Başbakan ile Merkez Bankası başkanının konuşması kadar doğal bir şey yoktur" dedi

Davutoğlu: Daha aşağı düşürülmeli
Dünya Ekonomik Forumu İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. Aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu 40 devlet ve hükümet başkanının katılacağı forum, dünyanın önde gelen iş çevrelerini bir araya getiriyor. Türkiye de 6 yıl aradan sonra Başbakan düzeyinde Davos'ta temsil ediliyor. "Yükselen G20 Gündemi" ve "Borsa İstanbul: Yatırımcılar için Neden Türkiye? Neden Borsa İstanbul?" toplantılarına katıldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, faizlerin daha da aşağı düşmesinin faydalı olacağını belirtti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmediğini belirten Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile Merkez Bankası Başkanı'nın görüşmesi son derece doğaldır. Önümüzdeki haftalarda, aylarda faizin daha büyük bir ivme ile aşağıya yöneleceğine dair güçlü bir kanaatimiz var. Bu konuları da Merkez Bankası ile paylaşırız" dedi.

ECB KARARI DA TARTIŞILIR

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) da karar aldığında Brüksel'de bunların tartışıldığını anlatan Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu: "Türkiye demokratik bir ülke herkes kanaatini söyler. Türkiye'de son aylarda enflasyonda da faizde de bir düşme trendi ortaya çıkmıştır. Biz de faizlerin daha da düşmesini ülkede, özellikle yatırım ortamının iyileştirilmesi bakımından faydalı görürüz. Bu trende ana çizgi itibarıyla baktığımızda bu düşme trendinin devam edeceğine ben inanıyorum."

ULUSLARARASI SÜPERMARKET
Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, borsanın finansal mali hizmetler sektöründe uluslararası bir süpermarket konumuna geldiğini belirtti. Nasdaq CEO'su Robert Greifeld ise Türkiye'nin ekonomik yıldızının parlamaya devam ettiğini belirterek, "Türkiye'nin yükselişini memnuniyetle izliyoruz. Bu gelişime heyecanla katılıyoruz" dedi.

EKONOMİ BÜYÜK DÖNÜŞÜM YAŞADI
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, Türkiye'nin son yıllarda büyük bir politik ve ekonomik dönüşüm yaşandığını vurguladı. Babacan, "Geçen yıl bazı yerel sorunlarımız, stratejik meselelerimiz olmasına karşın Türkiye ekonomisi büyümeye devam etti. Bu, bence son derece önemli" diye konuştu. Babacan, İstanbul'un Frankfurt ve Mumbai arasında gelişen bir finans merkezi olacağına inandığını söyledi. Babacan, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle rehavete kapılmayacaklarını belirtti.

FED FAİZLERİ YIL ORTASINDA ARTAR
IMF Başkanı Başkanı Christine Lagarde, Dünya Ekonomik Forumu'nda "Parasal genişleme ve teşvik tedbirleri" konulu yuvarlak masa toplantısında konuştu. Lagarde, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri muhtemelen yılın ortalarında artıracağı öngörüsünde bulundu. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) muhtemel olan parasal genişleme politikasının piyasalarda halihazırda etki yarattığını ifade etti.

TÜRKLER PİYASALARA GERİ GELİYOR
Davutoğlu, "Borsa İstanbul: Yatırımcılar için Neden Türkiye? Neden Borsa İstanbul" başlıklı toplantının kapanış konuşmasını da yaptı. Yeni nesilin profesyonel bütün niteliklere haiz olmasını istediklerini belirten Davutoğlu, "Londra'da pek çok şirketin CEO'su ile görüştüm, bunlara her zaman bir Türk profesyonel eşlik etti. Türkler geri geliyor. Profesyonel Türk yöneticiler artık her alanda var. Türkler piyasalara dinamik bir şekilde geliyor" dedi. Yatırımcılara da seslenen Davutoğlu, "Eğer yatırımcılar herhangi bir engelle karşılaşırlarsa gelsinler onlara her türlü yardımı sağlayacağız. Önünüze herhangi bir engel çıkarsa, bize haber verin" diye konuştu. Davutoğlu, Türkiye'nin hem bölgesel hem de uluslararası alanda liderlik görevi üstlendiğini söyledi.

B20'YE EV SAHİPLİĞİ
Uluslararası iş dünyasının temsilcileri de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki B20 Türkiye'nin ev sahipliğinde Davos'ta gerçekleştirilen "G20 Gündemini Geliştirme" toplantısında biraraya geldi. Hisarcıklıoğlu yeni fikirlerin G20 gündeminin geliştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

BORSAYA TALİMAT VERDİ
Başbakan Davutoğlu, Borsa İstanbul'un son 3 yılda küresel finansal merkezler endeksinde 30 sıra atladığını belirterek, "BİST profesyonellerine bir talimatım var: Dünyada ilk 10'a girin" dedi.

BİZE ULAŞIN