Bizimle çalışacaksanız önce enerji faslını açın

Bizimle çalışacaksanız önce enerji faslını açın
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın iptal ettiği Güney Akım hattının yerine aynı miktarda gazı Türkiye üzerinden geçirecek olmasına tepki gösteren Avrupa ülkelerine resti çekti. Davutoğlu, "Avrupa Nabucco'yu desteklemeli, enerji faslını açmalıydı. Avrupa ülkeleri bizimle çalışmak istiyorsa enerjinin 16'ncı faslını açmalılar. Bundan sonra bütün seçenekler masada olacak" dedi. Davutoğlu, "Türkiye AB'ye girecek mi?" sorusuna karşılık da, "AB'ye üyelik stratejik hedefimiz. Engeller olmazsa Türkiye fasılları iki yılda kapatır" diye konuştu. Dünya Ekonomik Forumu'na katılan iş dünyasının üst düzey temsilcileriyle katıldığı akşam yemeğinde soruları yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

TÜM YOLLAR TÜRKİYE'DEN GEÇECEK:
Türkiye çok stratejik bölgede yer alıyor. Bu yüzden çok fazla çevrede çok sorunla karşılaşılıyor. Ancak aynı zamanda çok önemli merkezi bir konuma sahip. Tüm ulaşım noktalarının ortasındayız. Enerji boru hatları ve ticaret hatları Türkiye üzerinden geçiyor. Bu yüzden Türkiye'nin enerji merkezi haline gelmesini istiyoruz. Eskiden 'tüm yollar Roma'ya çıkar' denirdi. Biz de şimdi tüm enerji boru hatlarının Türkiye'den geçmesini istiyoruz.

TEKLİFLERE AÇIĞIZ:
Azerbaycan ile TANAP projesi, Kerkük'ten Yumurtalık'a da petrol boru hattımız var. İran ile bir doğalgaz boru hattımız, Rusya ile Batı ve Mavi Akım var. Kıbrıs'ta barışa ulaşılabilirse çevresindeki doğalgaz da Türkiye'den geçecektir. Tüm ülkelere ve her türlü teklife açığız.

AB CİDDİ OLMALI:
Ruslar, Güney Akım Projesi'ni Türk akımı olarak adlandırıyor. Ruslar'ın Türk akımı teklifini tam olarak kabul etmedik. "Hayır" da demedik, "Dikkate alacağız" dedik. Önce çalışacağız, sonra karar vereceğiz. Ancak AB ve diğer ülkeler bizimle çalışmak istiyorlarsa ciddi olmalılar.
BİZE ULAŞIN