Standart dışı cehalet

İşadamları standartların belirlendiği dünya komitelerinin farkında değil. TSE Başkanı Hulusi Şentürk, "Bin komitenin 37'sine işadamları katılıyor. Değişiklik olduğunda da ağlıyorlar" dedi

Standart dışı cehalet
İhracatı artırmak için devletten destek isteyen iş dünyası, sıra kendisine geldiğinde yan çiziyor. Uluslararası standartları iyi takip etmesi gereken işadamları, ürünlere getirilen standart kuralların belirlendiği 'Uluslararası Standart Hazırlama Komiteleri'ne eleman göndermekte nazlanıyor. Komitelere katılım için gereken para Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından ödendiği halde katılım, binde 37 gibi sınırlı seviyede kalıyor. İşadamları buna rağmen, son anda haberdar oldukları standart değişimi nedeniyle pazar kaybediyor. Uluslararası alandaki bin komiteden sadece 37'sinde Türk işadamı hazır bulunuyor. Bu komiteler için 4 milyon liralık parayı peşin yatıran TSE yönetimi ise ilgisizlikten şikâyetçi. Önceki akşam gazetecilerle bir araya gelen TSE Başkanı Hulusi Şentürk, "Türkler bu komitelerde hazır bulunsa, ürünün standardının değiştirilmesinde hem söz sahibi hem de zamanında haberdar alacak. Bir standart değiştiğinde rakipleri bu bilgiye aylar öncesinden sahip olduğu için makinesini ona göre yeniliyor. Bizim işadamlarımız ise geç kaldıklarında pazar kaybediyorlar" dedi. Bu konuda ismini vermediği bir Türk işadamının şikâyetini de anlatan Şentürk, şunları paylaştı: "Bir işadamı, ihaleye gireceği sırada ürün standardının değiştiğini görmüş. Bu nedenle ihaleye girememiş. Diyor ki, 'Avrupalılar kuruluşlarını desteklemek için standartları değiştirdi. İhaleye Batılılar katıldı. Bizi devre dışı bıraktılar.' Böyle bir şey yok. Sen o komiteyi takip etmedin ama Avrupalı takip edip değişikliği öğrendi."

TÜRK TEKSTİLİ KRİZ ATLATTI

TSE Başkanı Hulusi Şentürk, bu konuyla ilgili ilginç bir de örnek verdi: "LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar, Avrupa Tekstil Komisyonu'nda yapılan ve sektörümüzü mahvedecek kararları direnek, çıkarttırmadı. Bu sayede Türk tekstili büyük bir krizi atlattı."

TEST MERKEZİNİN YERİ SIR
Şentürk, otomotiv test merkeziyle ilgili önceden yaşanan sıkıntılar nedeniyle hiçbir bilgi vermediklerini söyledi. Şentürk, "Bursa'da böyle bir sıkıntı yaşadık. Arazi fiyatları bir anda astronomik seviyelere fırladı. Bu nedenle projeden vazgeçtim. Ben kurumumun parasını kimseye peşkeş çektiremem. Dilim yandı. Bitsin, o zaman hep beraber oturur konuşuruz. TSE'den bunu benimle beraber 4 kişi biliyor" dedi.

CARİ AÇIĞA TÜP DARBESİ
Cari açığın inmesine de katkı yaptıklarını söyleyen Şentürk şu bilgileri verdi: "Daha önce yangın tüpü testleri yurtdışında yapılıyordu. Fiyatı ise 7 bin euroydu. Laboratuvarı kurduktan sonra bu rakamı 7 bin TL'ye çektik. Avrupalılar da aynı fiyata indi. Biz buna 5 bin TL'ye gerileyerek yanıt verince onlar da 4 bin 500'e indi. Biz ise en sonunda 4 bin 800'e çektik ve orada kaldık."

KONUTA NET-BRÜT STANDARDI GELİYOR
Başkan Şentürk, binalara yönelik bir standart üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu alanda keşmekeş yaşandığını vurgulayan Şentürk, "Eskiden ev alırken net-brüt hesabı kolaydı. Merdiven, asansör boşluğu ve balkon denince brüt hesap ortaya çıkardı. Fakat şimdi gidiyorsun, diyor ki brüt 260 metrekare. Ölçüp biçiyorsun 150 metrekareden fazla değil. Sorunca 'hissenize otoparkta şu kadar, bahçede şu kadar pay düşüyor' cevabını veriyorlar. Kusura bakmasınlar ama bunun adı tüketiciyi aldatmak" diye konuştu. Şu an teknik komitelerde bununla ilgili bir çalışma yapıldığını belirten Şentürk, "Bir net-brüt tanımı getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca sınıf tanımı da yapacaklar. Talep olursa konut projesine ve satış şartnamesine uygunluk belgesi verebilirim. İster müteahhit garanti adına bunu yapabilir, isterse de alıcı 'ben bu evi alacağım. Müteahhit taahhütlerini gerçekten yerine getirdi mi' diye talep ederse o belgeyi sunabilirim" dedi.
BİZE ULAŞIN