Konut kredisine destek sektörü heyecanlandırdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, konut kredisinde devletin yüzde 15 civarında katkı vereceğini açıklaması sektör temsilcilerini harekete geçirdi

Konut kredisine destek sektörü heyecanlandırdı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konut kredilerindeki yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devletin yüzde 15 civarında katkı vereceğini açıklaması sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun konut kredisine devlet desteği verileceğine yönelik açıklamalarının sektörde önemli sinerji yaratacağını söyledi.


KONUT KREDİSİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Söz konusu destekle vatandaşların konut sahibi olmak için tasarruf yapma konusunda motive olacaklarını belirten Taylan, "Şu an yerli ve yabancı müşterilere satışlar gayet iyi. Başbakan bunu söyledikten sonra artık bu uygulama hayata geçmiş sayılır. Dolayısıyla kararın konut arz ve talebine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde kararın etkisiyle piyasanın daha da hareketlenmesini bekliyoruz" dedi.

"DAR GELİRLİ İÇİN İLAÇ GİBİ"

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Sektörü Kurulu Başkanı Salim Taşçı da devlet desteğinin son günlerde hareketli olan sektöre daha da ivme kazandıracağını dile getirdi. Böylece insanların ev birikim hesabı açmaya yöneleceklerini anlatan Taşçı, "2-3 yıl içinde vatandaşın hesabında 100 bin lira birikirse devlet buna 15 bin lira katkı sağlayacak. Bu açıdan bakıldığında uygulama orta direk ve dar gelirli vatandaş için ilaç gibi gelecek" diye konuştu.

Mevcut konut stokunun daha çok markalı konutlardan oluştuğunu ve yüksek gelir grubuna hitap ettiğini ifade eden Taşçı, devlet desteği ile dar gelirlilerin de daha kolay konut edinebileceğini belirtti. Taşçı, dar gelirlilerin daha rahat konut edinme imkanına kavuşmasıyla özellikle Anadolu'daki orta ölçekli müteahhitlik işleri yapanların da bundan olumlu yararlanacağını kaydetti.

GELECEĞİN EN PARLAK 20 KONUT BÖLGESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...

"UZUN VADEDE SEKTÖRÜ CANLANDIRIR"

Gayrimenkul Danışmanı Gülşah Gökçen Turan da alınan kararın sonuçlarının uzun vadede olumlu etkileri olacağını söyledi.

Devlet desteğinin konut sektöründeki arz fazlasını azaltmaya yönelik bir adım olarak da değerlendirilebileceğini vurgulayan Turan, "Çünkü piyasada şu anda gayrimenkul fazlası var. Konut piyasasında faiz oranları çok yüksek değil. Yatırımcılar daha çok altında bir yükseliş bekliyorlardı. Ocak ayında altın fiyatlarında yaşanan yükselişle vatandaşlar altın birikimlerini özellikle 2. el piyasasındaki gayrimenkule yönlendiriyor. Alınan kararın önümüzdeki yıllarda sektördeki bu hareketliliğe katkı sağlaması beklenebilir" dedi.

Resmi Gazete'de 31 Aralık 2013 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, tüketicilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde kredi tutarının, teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'i geçemiyor. Bir başka deyişle konut sahibi olmak için bankadan kredi çekmek isteyenlerin konutun değerinin en az yüzde 25'ini peşinat olarak ödemeleri gerekiyor.

KONUT YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Dün yaptığı açıklamalara ek olarak bugün Onuncu Kalkınma Planı toplantısında konuşan Davutoğlu, "Kanun yürürlüğe girdikten sonra bir bankayla anlaşarak 'Ben konut edinmek üzere bir hesap açmak istiyorum' deyip o hesaba para yatırmaya başlamasıyla desteğin sağlanacağını belirtti.

Örnek olarak 100 bin liralık bir birikim ile ev almak için 5 yıl sonunda bankaya giden kişiye 15 bin TL devlet yardımı yapılacak. Böylece peşinatı temin etmek kolaylaşmış olacak. Bu, devletin konut talebini artırmak için satın alımlarda peşinat yükümlülüğünü hafifletmesini ve düşük gelirli kesime yardımcı olmasını da sağlamış olacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Rıza Kaymakcı ise söz konusu devlet desteğinin uzun vadeli bir proje olduğunu belirtti. Proje ile tasarruf sağlamanın teşvik edileceğini açıklayan Kaymakcı şu değerlendirmede bulundu;

"Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı yüzde 15 kredi desteği, uzun vadeli bir proje olacak. Henüz resmileşmesi zaman alabilir ve önümüzdeki yıllara yayılabilir. Bu destek, ev almayı 2. plana atan vatandaşa teşvik olacak. Bir kişi 5 senede 200 bin biriktiriyor ve üzerine yüzde 15 devlet desteği ekleniyor. Bu devirde kimse kimseye para vermiyor" dedi.

Uzun süredir ev hayali kuran alt gelir grubunun ev almasında devletin de katkısının olacağını ifade eden Kaymakcı, "Bu, ev almak isteyenleri 5 yıl sonrayı kapsayacak bir uygulama. Bir fon oluşturulacak ve 5 yıl boyunca ev peşinatı burada birikecek. Ev alacak olan vatandaş, bu süre zarfı sonunda yüzde 15 katkıyla beraber evini alacak" dedi. Kaymakcı bu uygulamanın geçtiğimiz aylarda yeni ev alanları kapsamadığını da sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN