Borç silme savaşı başlıyor

AB'nin yeni belalısı Çipras'ı seçen Yunanistan'da borç savaşı başlıyor. AB Parlamentosu ve Eurogroup başkanları Çipras ve kurmaylarıyla görüşmelere start verdi. Almanya "Borç silmeyiz" derken, ECB'den "Yunanistan oyunun kurallarına uymalı" mesajı geldi

Borç silme savaşı başlıyor
Seçimlerde radikal solcu ve kemer sıkma karşıtı Aleksis Çipras'ı seçen Yunanistan'a ilk anlamlı ziyaret yapılıyor. Borç silme savaşında ilk randevu dün Atina'da start aldı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Başbakan Çipras ile görüşmelere başladı. Aynı zamanda tüm muhalefet liderleri ile bir araya gelecek olan Schulz'un takviminde Samaras, Theodorakis, Venizelos ve Papandreu da var. Schulz dışında Avrupa Maliye Bakanları Grubu Eurogroup'un lideri Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'da hükümet üyeleri ile görüşecek. Toplantılarda ülkenin borçlarının silinmesi talebinin gündeme gelmesi bekleniyor. AP Başkanı Martin Schulz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çipras'la AB ile ilişkileri ele alacaklarını kaydetti. Yunan haber ajansı ANA, görüşmelerde borç tıraşının da gündeme geleceğini duyurdu. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Yunanistan'ın yapıcı bir aktör olmasını istediklerini belirtti. Juncker, "Biz Yunanistan'da halkın oylarına saygı duyuyoruz. Yunanistan'ın da Avrupa'daki parlamenterlere, kamuoyuna saygı duyması gerekir. Euro Bölgesi'ndeki ülkeler, Yunanistan'ın borçlarının silinmesi ile ilgili talebi kabul etmez" ifadelerini kullandı.

KURALLARA UYMALISINIZ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu Üyesi Benoit Coeure ise Yunanistan'ın yeni hükümetinin, ülkenin taahhütlerine saygı göstermek zorunda olduğunu söyledi. Coeure, "Yunanistan oyunun kurallarına uymaya devam etmeli" dedi.

SCHULTZ'DAN ÇİPRAS'A 'BABA' TAVSİYESİ
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz, SYRİZA'nın iktidara gelmesinden sonra Atina'yı ziyaret eden ilk Avrupalı yetkili olarak, Yunanistan'ın genç Başbakanı Aleksis Çipras'a "AB ve IMF müzakerelerinde tek başına hareket etmemesini" tavsiye etti. Çipras'la yaptığı görüşmesinden etkilendiğini belirten Schultz, Yunan ekonomisinin düzelmesi yolunda atılması gereken adımların başında "vergi kaçakçılığının önlenmesi" ve "vergi ödemeyen zengin tabaka ile vergi ödeme yükünü kaldıran maaşlıların arasındaki uçurumun dengelenmesi gerektiğine" dikkati çekti. Çipras ise Schultz ile görüştükten sonra yaptığı açıklamasında, "Yunan hükümetinin amacı, AB ortaklarıyla çatışmak değil; ekonomik krizin aşılması amacıyla hükümetin hazırladığı önerileri müzakere masasına yatırmaktır" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN