Hallere 'üretici' damgası

Hallere 'üretici' damgası

Tarım Bakanlığı, sebze-meyve hallerinde üretici kooperatiflerinin de yer alması talimatı verdi. Böylece, aracı azalırken, üreticinin de kazancı artacak

Yükselen gıda fiyatları ile mücadele çerçevesinde üreticileri güçlendirme kararı alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye genelindeki hallerde üretici ve birliklerinin yer alması için talimat verdi. Meyve ve sebze hallerinde tüccardan boşalan dükkanlar, Tarım Kredi Kooperatifi'ne verilecek. Tarım Bakanlığı'nın gıda fiyatları ile mücadele etmek için attığı bu adımın ana nedeni, üretici birliklerini güçlü ve söz sahibi bir yapıya kavuşturmak. Avrupa'da gıda piyasasının üretici birlikleri tarafından aktif bir şekilde yönetildiğine dikkat çeken bakanlık kaynakları, Türkiye'de de bu tarz bir yapının olması gerektiği görüşünde birleşiyor. Bakanlık, üretici birlikleri ve üreticilerin doğrudan güçlendirilmesi yoluyla gıda alanında yaşanan spekülasyonların önüne geçmeyi hedefliyor.

ÜRETİCİ AKTİF OLACAK
Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'ne bir yazı gönderen bakanlık, "Hallerde tüccarların boşalttığı alanların, Tarım Kredi tarafından kullanılması" talimatını verdi. Uygulamanın amacı, Tarım Kredi gibi kooperatif örgütlerini hallerde aktif hale getirmek. Böylelikle örgütlerin 'kâr ve zararı' birlikte paylaştığı tek ortağı çiftçiler, üretimden daha çok pay kazanacak. Yaz ayından itibaren hayata geçirilecek bu uygulama sayesinde üretici, komisyoncuya mahkum olmayacak. Sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi sonucunda üreticiye kazanılan paradan daha çok kâr kalmış olacak.

YASADA VAR AMA HİÇ UYGULANMADI
Üretici birliklerinin hallerde yer almasına yönelik uygulama, Hal Kanunu'nda zaten bulunuyor. Fakat kanunla çerçevesi çizilen bu düzenleme, şimdiye kadar uygulanmadı. Kanun, "Toptancı hallerinde bulunan toplam işyeri sayısının en az yüzde 20'si üretici örgütü yeri olarak ayrılır. Üretici örgütlerince, ayrılan işyerlerine yeteri kadar talep bulunmaması veya boşalan işyerlerinin doldurulamaması hâlinde diğer talep sahiplerine kiralama yapılabilir" hükmünü içeriyor.
BİZE ULAŞIN