Diplomalı girişimciler geliyor

Diplomalı girişimciler geliyor
İş dünyası, diplomalı girişimcilerin ekonomideki başarısını konuşuyor

Doktor, avukat, eczacı, psikolog, veteriner, sosyolog ve mühendisler

Mezun olduktan sonra iş aramak yerine kendi işinin patronu olmayı seçiyor

İş dünyası, son dönemde kendinden epey söz ettirmeye başlayan diplomalı girişimcilerin yükselişini konuşuyor. Doktor, avukat, eczacı, psikolog, veteriner ve mühendisler... Artık mezun olduktan sonra iş aramak yerine kendi işinin patronu olmayı seçiyor. Artan finansal imkânlar ve ekonomideki uzun süreli istikrarın rüzgârını arkasına alan, "diplomalı girişimciler" bu sayede hem kendi işinin patronu oluyor hem de yarattığı katma değer sayesinde istihdamdan cari açığa kadar birçok alanda ekonomiye olumlu katkı sağlıyor. Diplomalı girişimcilerin sayısının artmasında kredi imkanları ve ekonomik istikrar kadar üniversite sayılarında yaşanan artış da önemli rol oynadı. 2000'lerin başında 70'leri bulmayan üniversite sayısı bugün 200'ü geçmiş durumda. Hal böyle olunca kendi işini kurmak isteyen girişimci üniversitelilerin oranında da ciddi artışlar yaşanıyor. Son 10 yılla kıyaslandığında örgün öğrenci sayısı üniversitelerde 2.2 kat toplam öğrenci sayısı da 2.5 kat artmış bulunuyor. Bölümlere göre birkaç örnek sunmak gerekirse; bu süre içinde Avukat mezun oranı yüzde 148, mühendis mezun oranı yüzde 214 oranında arttığı görülüyor. Ancak bu potansiyelin hayata geçmesindeki engellerin başında başlangıç sermayesi sorunu geliyor. Birçok üniversite mezunu girişimci adayının iş fikri bu nedenle bir türlü ekonomik gerçekliğe dönüşemiyor. Başlangıç sermayesinden kasıt paranın bulunması da değil elbet, bu itici gücün doğru kullanılması, finansal eğitim süreçleri de işin içinde önemli bir etken olarak yer alıyor. Oysa diplomalı girişimciler için çok sayıda fırsat var. Kredi imkânları ve Özellikle KOSGEB bu alanda ciddi bir potansiyel sunuyor.

İŞİNİ KUR ÖDEMEYE BİR YIL SONRA BAŞLA

Türkiye'de KOBİ bankacılığının en büyük destekçisi olarak görülen Halkbank, diplomalı girişimcilerin finansal alanda desteklenmesinde başrol oynuyor. Girişimcilere yönelik çok sayıda kredi paketi bulunan banka üniversite mezunlarına özel ayrı bir kredi kategorisi açarak bu alanda önemli bir eksikliği doldurmuş durumda. Bu kapsamda Halkbank, üniversite mezunu, deneyimsiz, kurmayı düşündüğü iş kolu ile ilgili yüksekokul veya fakülte mezunu olan, 30 yaşını aşmamış genç girişimciler için de kredi ürünleri sunuyor. 36 aya kadar vade ile 50 bin TL limitli kredi kullanan genç girişimciler, aylık eşit taksitli ya da 1 yılı ödemesiz dönemli ödeme seçeneklerinden yararlanabiliyor. Okulunu bitirmiş, diplomasını almış her üniversite mezununa Halkbank'ın kapıları açık. Eğitimini aldığı iş kolunda deneyim kazanmış ve kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler Cesur Girişimci Kredileri ile desteklenmektedir. Kredi ile, 75.000 TL ' ye kadar limit, 48 ay vade ve 1 yıl ödemesiz dönem imkanları sunulmaktadır.

GİRİŞİMCİNİN YANINDAYIZ

Halkbank'ın girişimciliğin desteklenmesine büyük önem verdiğini belirten Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem şunları söyledi: "Halkbank olarak, girişimciliği teşvik etmeyi, istihdamı artırmayı, girişimcilerin yeni iş kurmalarını ve ekonomik hayata katılmalarını desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle girişimci ruha ve yeni iş fikirlerine sahip, özellikle yazılım, donanım geliştirme, mobil uygulamalar gibi teknolojik ürün ve uygulamalar alanında projesi olan, patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen genç girişimcilerin yanındayız. Bu sayede istihdam oranlarının artmasına ve ekonomik büyümenin hedeflerle uyumlu ilerlemesine destek olmayı ve ülkemizde girişimcilik oranlarının yükselmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Kuruluş misyonumuz doğrultusunda reel sektörün en büyük destekçisi olmaya bundan sonra da devam edeceğiz."

ONLAR BAŞARDI SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Begüm Özdoğularlı, Bir yandan İngiliz Dili Edebiyatı okurken bir yandan da dil kursu açarak kendi işinin sahibi oldu. Kütahya'da 170 öğrencisi ve 20'ye yakın çalışanıyla üç katlı bir dershane kuran Özdoğularlı, daha sonra rotayı İstanbul'a kırdı. İstanbul'a geldiğinde farklı alanlarda da girişimlere soyunan Özdoğularlı, ilk önce Polis Meslek Yüksek Okulları'nda özel kurslar açtı. Ardından KOBİ'lere yönelik eğitimlere ağırlık veren Özdoğularlı, bugüne kadar yüzlerce firmaya değişik alanlarda eğitimler verdi. Özdoğularlı kendini şöyle anlattı: "1978 Kütahya doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdim. Halkbank'ın 1998 senesinde bir ilk olarak başlattığı, çok düşük faizli kredisine başvuruda bulundum ve Halkbank'tan o dönem ihtiyacım olan kredi desteğini aldım. Mini bir ofiste başlayan girişimcilik hayatım bu sene 16. yılına girdi. MEB'e bağlı ilk mesleki eğitim kurumu olarak bugüne kadar 70 binden fazla kişiye eğitimler verdik."

DİPLOMASIYLA GELDİ KENDİ İŞİNİ KURDU

Diplomalı girişimcilere en güzel örneklerden birini de Diş hekimi Enes Akbaba gerçekleştirdi. 1988 yılında eğitimci bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Akbaba bugün kendi işinin sahibi. Akbaba'nın başarı hikayesinin kendi ağzından dinleyelelim: "İlköğretim ve lise hayatımı Osmaniye Saimbey İlköğretim Okulu ve Osmaniye Hasan Aybaba Anadolu Öğretmen Lisesinde başarı ile tamamlayarak üniversite eğitimi almak için Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine yerleştim. 2014 yılında başarı ile mezun olup Osmaniye halkına hizmet etmek için memleketime döndüm. Bu süreçte araştırmalarım sonucu Halk Bankasının diplomalı girişimcilere özel kredi imkanının olduğunu öğrendim. Osmaniye'ye en güncel teknoloji ve ekipmanlarla hizmet verebilmek için Halk Bankası'nın bu hizmetini değerlendirdim. Şu an Osmaniye'de özel bir Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nde hizmet vermekteyim."

BİZE ULAŞIN