'İlk desteği biz verdik sözünü dahi etmedik'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mazot desteğini ilk kez AK Parti'nin sağladığını hatırlatarak, "Birileri bunu kullanmaya çalışıyor. Bu hak gaspıdır" dedi

'İlk desteği biz verdik sözünü dahi etmedik'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim meydanlarında yaptığı 'mazot desteği' açıklamasını eleştirdi. Erdoğan, "Bugün bazıları çıkmış, mazot üzerinden çiftçimize mesaj göndermeye çalışıyor. Bu hak gaspıdır. Böyle bir şeye müsaade edemeyiz. Desteği ilk başlatan biziz. Bunun sözünü dahi etmedik, istismarını yapmadık, uyguladık" dedi.

70 MİLYAR TL'LİK NAKİT HİBE
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 7.5 milyar TL'lik yatırımla gerçekleşen 13 bin 308 tesisin tanıtım törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin tarım sektöründe geldiği noktayı anlattı. 12 yılda üreticilere 70 milyar lira nakit hibe desteği sağlandığını aktaran Erdoğan, "Tarım desteklerini kurumsal bir yapıya oturttuk. Bitkisel üretimden hayvancılığa, kırsal kalkınmadan güvenilir gıdaya kadar pek çok farklı alanda 52 desteği hayata geçirdik" dedi. 2002'de çiftçinin yüzde 59 faizle kredi alabildiğini hatırlatan Erdoğan, bugün oranın 0 ile 8.25 arasında değiştiğini anlattı. Erdoğan, "Geçen yıl bu şekilde kullanılan kredilerin miktarı 22.8 milyarı buldu. Çiftçimiz bununla işini büyüttü, geleceğine yatırım yaptı" diye konuştu. 2005'te çıkarılan arazi toplulaştırma kanunuyla 4.5 milyon hektar arazinin tarıma açıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllık tohum üretiminin de 145 binden 776 bin tona çıkarıldığını kaydetti. "Ülkemiz tarım ve hayvancılığının ulaştığı seviyede bu projelerin büyük payı var" diyen Erdoğan, Türkiye'nin bugün tarımsal üretimde Avrupa'da ilk, dünyada da 7'nci sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

HEDEF 150 MİLYAR DOLAR
Tarımsal ihracatın 12 yılda 4'ten 18 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Erdoğan, "2023'te tarımsal milli geliri 150 milyar dolara, ihracatı da 40 milyar dolara çıkaracağız" dedi.

BİZE ULAŞIN