KOSGEB teşvikte ezberleri bozacak

KOSGEB 2015'te sil baştan yenileniyor. Katma değerli KOBİ'lere kesenin ağzı açılırken teşvik modellerinde de değişikliğe gidilecek. Yeni yazılımlarla teşvikler daha şeffaf olacak

KOSGEB teşvikte ezberleri bozacak
Türkiye'deki KOBİ'lerin bir numaralı destekçisi konumundaki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), sil baştan yenileniyor. Milli Piyango eski Genel Müdürü Recep Biçer'in başkanlık koltuğuna oturduğu kurumda bir yandan geçmiş dönemdeki teşviklere ilişkin geniş kapsamlı bir soruşturma yürütülürken bir yandan da yeni destek dönemine hazırlanılıyor.

AR-GE ARTTI

500 milyon liralık bütçesi, 2 milyar TL'yi aşan faizsiz kredi hacmi ve bin 500'e yakın personeli bulunan kurumda öncelikle destek modeli değişecek. Teşviklerde katma değerli ürün vurgusu ön planda olacak. Şeffaf bir teşvik modeli üzerinde çalışılıyor. Teknoloji ağrılıklı yatırımlara toplam 3 milyar TL'lik destek planlanıyor. Bu desteğin çok önemli bir bölümü KOSGEB üzerinden KOBİ'lere ulaştırılacak. Yeni dönemdeki teşviklerin KOBİ'leri her açıdan kapsayacağını ve Ar-Ge'ye ayrı bir önem atfedileceğini belirten KOSGEB Başkanı Recep Biçer şu bilgileri verdi: "İşimiz KOBİ'nin daha fazla yanında durmak. Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı üst limitleri yüzde 50 arttı. İşbirliğine verilen destek ise 1 milyon 500 bin TL'ye yükseldi."

İşte 2015 model destekler


1- KURUMSALLAŞMAYA 150 Bİ N TL: KOBİ 'lerin ürün bazında uluslararası arenaya açılmalarını sağlamak için ilk kez Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programı başlatıldı. Kurumsallaşan firmaya 150 bin TL destek sağlanacak.
2- İŞ VE GÜÇBİ RLİĞİ: KOBİ 'lerin bir araya gelerek işbirliği ve güç birliği oluşturması da teşvik edilecek. Buna göre, 3 işletmenin bir araya gelerek oluşturacağı teknoloji işbirliklerine 300 bin TL geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin TL geri ödemeli olmak üzere 1.5 milyon TL destek verilecek.
3- ŞEHİT YAKINI DA YARARLANACAK: Girişimcilik Destek Programı'nda kadın ve engelliler için üst limit yüzde 10 olarak uygulanıyordu. Bundan sonra bu uygulamadan şehit ve gazi yakınları da yararlanacak. Kadın ve engelli girişimciler için yüzde 10 olan oran 20'ye çıkartılacak. Şehit ve gazi yakınları da bundan istifade edecek.
4- İNOVASYONA DESTEK: AR-GE, inovasyon ve endüstriyel uygulama alanlarındaki KO SGEB destek miktarlarında yüzde 50 artış yapılacak. Çalışmaların AR-GE ve inovasyon boyutu varsa, destekler artırılmaya devam edilecek. Bundan sonra katma değerin sağlanacağı yer artık yüksek teknolojiler olacak.

2015 desteklerine başvurun

Destek alabilmek için www. kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ bölümündeki "KO SGEB'e ilk Kayıt" linkini tıklayın.
İşletmenize ait "E-KOBİ " kullanıcı adı ve şifresi alın.
Bu işlemlerden sonra hangi destek programından yararlanmak istediğinize karar verin.
Yaptığınız proje başvurusu kurula sunulacak.
Projeniz kabul edildiğinde sizden taahhütname istenilecek.
Belgeler incelip hesabınıza ödeme yapılayacak.

BİZE ULAŞIN