Hürriyet'ten 'sır rapor' yalanı

Dün Hürriyet'te yayımlanan 'İşte Sır Rapor' başlıklı habere Bakan Yıldız sert tepki gösterdi. Yıldız, "Bilinen konuları sırmış gibi sunmaya çalışmak algı operasyonudur" dedi

Hürriyet'ten 'sır rapor' yalanı
Hürriyet gazetesinde dün Akkuyu Nükleer Santrali'yle ilgili 'İşte Sır Rapor' başlığıyla yayımlanan habere yalanlama geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın tavsiyelerinin yer aldığı raporun sır olmadığı, internette kısa bir araştırmayla bu kararlara ulaşılabileceği bilinirken gazetenin haberi sırmış gibi manşetten sunması tepki çekti. Birçok araştırma merkezinin nükleer enerji konusundaki çalışmalarında da yer verdiği rapor hakkında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, seçim öncesi bir algı operasyonu yapılmak istendiğini söyledi. Bakan Yıldız, "Devlet her evrakını gazete ve televizyonlarla paylaşmaz. Ama paylaşılmaması sır olduğu anlamı taşımaz. Bu sırsa sizin gazetenizde ne arıyor, manşetinize nereden geliyor?" dedi. Bu raporun güncelliğini yitirdiğini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: "Özellikle seçim öncesinde algı operasyonu oluşturulmak isteniyor. Bu rapor 2013'te bizim talebimizle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından hazırlandı. Nükleer bir serüvene giriyoruz. Bu konuda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın tavsiye ve önerilerini almak istedik."

DÜZENLEMELER MECLİS'TE

Raporda bazı kanuni düzenlemelerin yapılması gerektiği tavsiyesinin yer aldığını ifade eden Yıldız, "Bu düzenlemeleri yaptık, Meclis'e de gönderdik. Meclis'in son 3-4 aydaki performansına baktığımız zaman muhalefetin yerlere yattığı, yüzüne maskeler taktığı bir ortam görüyoruz. Bu ortamda kanunları çıkarmak için çalıştık. Raporda 'Genel Müdürlük ile alakalı bir kısım düzenlemeler yapın' deniliyor. Biz 'doğru' diyoruz. 'Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) özerk hale getirilmesi lazım' deniyor. TAEK özerk kurum olmasına rağmen şu anda Enerji Bakanlığı'na bağlı. Gönderdiğimiz kanun tasarısında bunun bakanlıktan çıkartılmasını istedik" ifadelerini kullandı.

ATIKLAR KONUSUNU YAYIMLADIK
Atıkların ne olacağı yönündeki iddiaları yanıtlayan Taner Yıldız, şunları söyledi: "Nükleer atıkların nerede olacağı soruluyor. Biz bunu internette yayımladık. Hükümetler arası ve ev sahipliği anlaşmalarında 'Nükleer atıklar Rusya'ya gönderilir' deniliyor. Yani bu herhangi bir sır değil. Aramızda kalsın ama 78 milyon kişi bunu duydu. Bu konuyu Hürriyet'in manşetinde sır gibi sunması kredibilitesi adına ciddi kayıptır."

RAPORU AFRİKA'DAKİ BİLE BULUR
Nükleer santralde kaza sorumluluğunun işletene ait olduğunu belirten Yıldız, "Bu da aynı şekilde hükümetler arası anlaşmalarda yazıyor ve TBMM onayından geçti. 550 milletvekilimiz onu aldı okudu, didik didik yaptı, ondan sonra internette yayınlandı. Yani bunu yalnızca Türkiye'deki bir gazete değil Afrika'daki birinin bile elde etme imkânı var" dedi.

BİZE ULAŞIN