Rekor krediye 9 bankadan imza

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek olan İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin 5 milyar dolarlık kredi sözleşmesi, 8 Türk bankasının yurtdışı şubesi ve Deutsche Bank'tan oluşan 9 banka tarafından imzalandı

Rekor krediye 9 bankadan imza
5 milyar dolarlık hacmiyle Türkiye'nin en büyük kredisi olma özelliğini taşıyan İstanbul-İzmir Otoyol Projesi kredi sözleşmesi imzalandı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, "8 Türk bankasının yurtdışı şubesi ve Deutsche Bank'tan oluşan 9 banka ile imzalanan yaklaşık 5 milyar dolar tutarındaki kredi anlaşmasıyla projenin tüm dış finansman ihtiyacı karşılanmış durumda" dedi. İstanbul-İzmir arasını karayoluyla 3.5 saate indirecek olan ve içinde demiryolu geçişi de bulunan 433 kilometrelik projenin sözleşmesi, Türkiye'de bugüne kadar altyapı proje finansmanı alanında sağlanan en büyük kredi tutarı oldu. Bilgin, bu sözleşmenin, Türkiye'de geleceğe yönelik düzenlenen ulaşım politikasının ana omurgalarından birinin oluşturulmasında önemli katkı sağladığını ifade etti.

EN YÜKSEK TUTAR

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da, bir işin yapılabilir olduğunun görülmesinin kredi verenlerin iştahını kabarttığını söyledi. Aydın, "Diğer altyapı projelerinde yabancı sermayeli bankalarımızın da oyuna katılacaklarını bekliyorum" şeklinde konuştu. Otoyol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Çarmıklı ise tutarın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin özel sektör tarafından kullanılan en yüksek miktarlı kredi olma özelliği taşıdığını söyledi.

MARMARA VE EGE'NİN YÜKÜ AZALACAK
Feridun Bilgin, projeyle Türkiye'nin son yıllardaki büyüme ve kalkınma hızı doğrultusunda Ege ve Marmara bölgelerinin artan trafik yükünün hafifletilmesi, can ve mal emniyetiyle seyahat süresinin kısaltılmasının amaçlandığını kaydetti. Bilgin, bünyesinde İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün de yer aldığı İstanbul- Bursa-İzmir Otoyolu'nun, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir ve Manisa üzerinden İzmir'e bağlayacağını anlatttı.

BİZE ULAŞIN