Vakıf Katılım'da son düzlüğe girildi

Vakıf Katılım Bankası'nın kurulması için İslam Kalkınma Bankası ile anlaşmaya varıldı. Vakıflar Genel Müdürü Ertem, "300 milyon dolarlık finansman sağlanacak" dedi

Vakıf Katılım'da son düzlüğe girildi
Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Vakıf Katılım Bankası'nın kurulması için İslam Kalkınma Bankası (IDP) ile görüşmeleri tamamladıklarını belirterek, 300 milyon dolarlık finansman için de anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Ertem, bankanın en geç yılsonu itibarıyla kurulmuş olacağını bildirdi. BDDK tarafından 3 Mart 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kuruluş izni doğrultusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce Katılım Bankası kurulması çalışmalarına başlanıldığını hatırlatan Ertem, bankanın kurulumu için gerekli finansmanın İslam Kalkınma Bankası'ndan sağlanması amacıyla bir heyetle geçtiğimiz hafta Cidde'ye gittiklerini hatırlattı. İslam Kalkınma Bankası yetkilileriyle görüşmelerin olumlu geçtiğini aktaran Ertem, 300 milyon dolar tutarındaki finansmanın sağlanması için Hazine Müsteşarlığı'nın garantörlüğünde hazırlanan sözleşmenin, IDP Başkanı Ahmed Muhammed Ali Al Madani ile imzalandığını sözlerine ekledi.

GELİRİ HAYIR İŞLERİNE

Ertem, açılışın en geç yılsonuna kadar gerçekleştirileceğini ve bankanın ilk etapta yurt içinde 15 şubeyle hizmet vermeye başlamasının planlandığını belirtti. Kurulacak Vakıf Katılım Bankası'ndan sağlanan gelirlerin önemli bir kısmı genel müdürlüğün yürüttüğü restorasyon çalışmaları ve hayır işlerinde kullanılacak. Vakıf Katılım Bankası; Bayezid Han-ı Sani (2. Bayezit), Mahmut Han-ı Evvel bin Mustafa Han (1. Mahmut), Mahmud Han-ı Sani Bin Abdülhamid Han-ı Evvel (2. Mahmut) Vakfı ve Murad Paşa bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı ile diğer mazbut vakıfları temsilen Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek.

BİZE ULAŞIN