Şaşırtan büyüme

Ekonomide ilk çeyrek büyümesi yüzde 2.3 ile beklentileri aştı. Özel tüketim harcamalarının katkısı 3 puanı geçerken, net ihracat büyümeyi aşağı çekti. Yılın ikinci yarısına ilişkin riskler sürüyor

Şaşırtan büyüme
Türkiye, yılın ilk çeyreğinde, iç talepteki canlanmanın etkisiyle yüzde 2.3 ile, 1.6 olan beklentilerin üstünde büyüdü. Bu verilerin ardından Türkiye ekonomisi 22 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürmüş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde büyümeyi yurtiçi tüketim 3 puan, devletin nihai tüketim harcamaları 0.3, özel sektör yatırımları 0.4, stok değişmeleri 0.2 puan yukarı çekerken, kamu sektörü yatırımları 0.4 puan, net ihracat ise 1 puan aşağı çekti.

VATANDAŞ HARCADI

Bu yılın ilk çeyreğinde özel tüketim harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.5 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. İlk çeyrekte en yüksek büyüme yüzde 16.9'la 'ulaşım ve haberleşme' ve yüzde 15.1 ile 'sağlık' harcamalarında oldu. Sektörel bazda, bu yılın ilk çeyreğinde tarım sektöründeki yıllık büyüme yüzde 2.7, imalat sanayi yüzde 0.8, ticaret yüzde 1, ulaştırma yüzde 1.1 ve finans-sigorta faaliyetleri yüzde 6.7 olurken, inşaat sektörü yüzde 3.5 daraldı.

ANALİSTLER TEMKİNLİ

Beklentinin üstündeki ilk çeyrek rakamına rağmen, yıl sonu beklentilerinde revizyona gitmeyen analistler, büyüme üzerinde aşağı yönlü risklerin olduğuna dikkat çekiyor. İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, yılın ikinci yarısında yatırımda ve iç tüketimde belirsizlik nedeniyle zayıflamanın olacağını belirterek, "2015'te büyümenin yüzde 2.6'da kalacağını düşünüyoruz" dedi. Odeabank Başekonomisti İnanç Sözer de "Belirsizliklerin etkisiyle büyüme tahminimizi değiştirmiyoruz" dedi.

TÜRKİYE AB'YE FARK ATTI

Yılın ilk çeyreği itibarıyla yıllık bazda Euro Bölgesi yüzde 1, Avrupa Birliği ülkeleri ise yüzde 1.5 büyüdü. Türkiye bu dönemde yıllık bazda yüzde 2.3 büyürken, bu oranla 28 üyeli Avrupa Birliği ülkelerinin üstünde bir performans sergiledi. AB üyesi ülkeler arasında yıllık bazda en hızlı büyümeyi yüzde 4.2 ile Çek Cumhuriyeti ve Romanya gerçekleştirdi.

NASIL DEĞERLENDİRDİLER?

ALİ BABACAN/BAŞBAKAN YARDIMCISI: Türkiye ekonomisi dışsal şoklara karşı dayanıklılığını sürdürüyor. 2015 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 577 bin kişiye istihdam sağlandı.
MEHMET ŞİMŞEK/MALİYE BAKANI: Göstergeler büyümenin ikinci çeyrekte hızlandığını gösteriyor. Ekonominin temelleri sağlam, siyasi belirsizlik uzun sürmemeli.
FİKRİ IŞIK/SANAYİ BAKANI: Küresel çapta yaşanan belirsizlik ve dalgalanmalara rağmen ilk çeyrek büyüme performansımız beklentileri aştı.
TANER YILDIZ/ENERJİ BAKANI: Rakamlar Türkiye'nin hedeflerine yaklaşacağını gösteriyor. Tarımda büyüme, sanayide stabil hal, madencilikte daralma gibi durumlar söz konusu.
İBRAHİM ÇAĞLAR/İTO BAŞKANI: Seçim süreci ve dış piyasalardaki belirsizliklere rağmen, ekonomimiz kendi dinamikleri içerisinde büyüme temposunu sürdürüyor. İstanbul iş dünyası olarak beklentimiz hükümetin bir an önce kurularak göreve başlaması.
NURETTİN ÖZDEBİR/ASO BAŞKANI: Büyümenin iç talep artışından kaynaklandığını görüyoruz. Bu tabii ki memnuniyet verici. Ancak iç talep artışının yılın geri kalan bölümünde devam edip etmeyeceğini şimdiden kestirmek zor.
ERDAL TANAS KARAGÖL/SETA: Türkiye'nin son 13 yılda ekonomik göstergelerinde yaşanan gelişmenin temelinde siyasal istikrar yer alıyor. Siyasal belirsizliklerinin çözümü ekonomik göstergeleri doğrudan etkileyecek bir faktör.
SALİH BEZCİ/ATO BAŞKANI: Büyümenin beklenenin üzerinde çıkmasından memnunuz. Bir an önce hükümetin kurulması ve yapısal reformların tamamlanacağı bir ekonomi gündemi oluşmasını arzuluyoruz.
MEHMET BÜYÜKEKŞİ/TİM BAŞKANI: Bu büyüme, Türkiye ekonomisinden gelen yaşam sinyalidir. Bunun üzerine biraz daha emek verilse, büyüme modeli çağın gereklerine göre tasarlanırsa hedeflediğimiz seviyelere ulaşabiliriz.

BİZE ULAŞIN