Yabancı evlilikten vazgeçmiyor

EY Kurumsal Finansal Bölüm Başkanı Cantekinler, yabancıların Türk şirketlerini satın alma projelerinde bir iptalin söz konusu olmadığını söyledi. Özellikle finans, perakende, enerji ve lojistikte görüşmeler tam gaz sürüyor

Yabancı evlilikten vazgeçmiyor
Yabancı yatırımcı, Türkiye'nin potansiyeli ve oturmuş ekonomik yapısına olan güvenini genel seçimler sonrasında da kesintisiz sürdürüyor. Son yıllarda artan birleşme ve satın alma projelerinde fırsatların peşini bırakmayan çok uluslu şirketler, bölge ve ülkenin geleceğine uzun vadeli yaklaştığını bir kez daha gösterdi. Birçok yabancı ve yerli şirketin ortaklık sürecini yöneten EY Türkiye'nin Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, Türkiye'deki birleşme ve satın alma fırsatları ile ilgilenen yabancı yatırımcıların ilgisinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi. Cantekinler, "Şu an itibarıyla alıcıların yabancı olduğu çeşitli satın alma projeleri devam etmekte ve biz EY olarak kendilerine hizmet vermekteyiz" dedi.

HÜKÜMET ÇOK ÖNEMLİ

Bu noktada bir hükümet kurulmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Cantekinler, ister koalisyon ister parlamento içinden destek alan tek parti iktidarı olsun, güçlü bir hükümetin kurulması halinde bunun yabancı yatırımcılar üzerinde kesinlikle pozitif bir etkisi olacağını dile getirdi. İkinci önemli nokta ise Türkiye'nin büyüme rakamları. Gelişmekte olan birçok ülkeye kıyasla zaten iyi durumda olan Türkiye ekonomisinin sağlıklı büyüme değerlerine ulaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Cantekinler, şöyle konuştu: "Biz ekonominin yabancı yatırımcıları daha fazla cezbetmesi için her yıl en az yüzde 5 civarında büyümesini bekliyoruz. Türkiye çok yakın tarihte bundan çok daha yüksek büyüme oranlarını başarıyla yakalamış bir ülke olduğu için, bunu tekrarlayabiliyor olacağını düşünmekteyiz" dedi.

YILDA 30-40 MİLYAR DOLAR OLMALI
Cantekinler, Türkiye'de doğrudan yatırımlarda son yıllarda istenen ivmenin bir türlü sağlanamadığını, Türkiye'nin mevcut potansiyeliyle her yıl 30-40 milyar dolar bandında bir doğrudan yatırım alması gerekirken, geçen yıllarda bu tutarın 10-20 milyar dolar bandı içerisinde kaldığını söyledi. Cantekinler, "İş ve vergi hukuku ile teşvikler alanında ilave düzenlemeler gerekebilir" diye konuştu.

2015 YENİ ADIMLAR 2016 YÜKSELİŞ YILI
Atılacak birtakım yeni adımlarla Türkiye'nin önünde çok parlak dönemler ve çok ciddi büyüme oranları görülebileceğini aktaran Cantekinler, şöyle konuştu: "Kanaatimizce 2015 sonbaharından itibaren gerek kamu, gerekse özel sektör işlemlerindeki artışla birlikte doğrudan yabancı yatırımlarda yukarı yönlü bir ivme görülecek. 2016 ekonomik yükseliş yılı olacaktır."

KAMU PROJELERİNE İLGİ SÜRÜYOR
Müşfik Cantekinler finans, perakende, enerji, bilişim, lojistik ve gayrimenkulün yanı sıra bazı büyük özelleştirme işlemlerinin de yabancıların ilgisini çektiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN