Cezayir'e 2 milyar dolar

Çelik üreticisi Tosyalı Holding'in yurtdışı yatırımları hızlanıyor. Şu ana kadar Cezayir'e 1.3 milyar dolarlık yatırım yapan kurum, yeni fabrikalarla bu rakamı 2 milyar dolara çıkaracak

Cezayir'e 2 milyar dolar
Türkiye'nin önde gelen yassı çelik üreticilerinden Tosyalı Holding, yurtdışında da adından söz ettiriyor. 2013 yılında 500 milyon dolarlık yatırımla adım attığı Cezayir'e şu ana kadar 1.3 milyar dolarlık yatıran şirket, yeni fabrikalarla rakamı 2 milyar dolara çıkaracak. Şirket, böylece Cezayir'in en büyük demir-çelik üreticisi ve yatırımcısı konumuna yükseldi. Şirket, Oran'da bulunan yeni filmaşin ve ticari profil fabrikasının açılış törenini Cezayir Başbakanı Abdelmalek Sellal'in katılımı ile gerçekleştirdi. Aynı gün yeni Entegre 'DRI' Demir Çelik Tesisi'nin temel atma töreni de yapıldı.

TESİSİ BAŞBAKAN AÇTI

30 ayda tamamlanması planlanan yeni yatırımların sonunda, bugün yıllık 1.6 milyon ton olan çelik üretimi, 4 milyona çıkacak. KOBİ'leri desteklemeyi hedefleyen tesisin yıllık kapasitesi 700 bin ton olacak ve Cezayir'in ithalatını bitirecek. İlk iki tesiste hurdadan çelik elde edilirken, yeni Entegre 'DRI' tesisinde demir madeninden çelik üretilecek. Bu sayede maliyetler de azaltılmış olacak. Cezayir Başbakanı Abdelmalek Sellal, tesisin temel atma töreninde, Tosyalı Holding'in yatırımlarından duyduğunu memnuniyeti dile getirdi ve yatırımlara ara vermeden aynı hızla devam edilmesini talep etti. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da, demirçelik fabrikasının inşaat demiri talebinin önemli bir kısmını karşıladığını ve yapılan fabrikaların maliyetleri düşürdüğünü söyledi. Fabrikanın hiçbir güçlük olmaksızın işlediğini kaydeden Tosyalı, Cezayir'deki yeni yatırımların ülkenin geleceğine duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı.

TESİS 2017'DE BİTECEK
Yeni tesisin açılışının yanı sıra, ikinci büyük bir olayı daha kutladıklarını söyleyen Tosyalı, temeli atılan 2.5 milyon ton çelik kapasiteli entegre DRI tesisi ile Cezayir'in mega projesini hayata geçireceklerini kaydetti. Yeni tesisin 2017 sonunda işletmeye alınması öngörülüyor. Tesiste, hurda yerine, hammadde olarak demir madeni kullanılacak.
BİZE ULAŞIN