Sağlıkta dev adım

Türkerler Holding, Sağlık Bakanlığı'nın açtığı 16 ihalenin üçünü olarak dev kent hastaneleri inşa ediyor. Grup, İtalyan Astaldi ile sadece Etlik Entegre Sağlık Kampusu için 1.1 milyar euroluk yatırım yapacak

Sağlıkta dev adım
Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye genelinde Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) modeli ile gerçekleştirdiği 16 projeden üçünü alan Türkerler Holding dünyanın önde gelen finans kuruluşları ve bankalarıyla dev işbirliği yaptı. 3 bin 566 yataklı Etlik Entegre Sağlık Kampusu, 1 milyar 150 milyon euro yatırım değeriyle hayata geçecek. 1 milyon 71 bin metrekare alanda yükselen kampus 42 ayda inşa edilerek hizmete hazır hale getirilecek. Ankara'daki Etlik kampusuyla birlikte İzmir Bayraklı ve Kocaeli'nde de iki projelerinin devam ettiğine dikkat çeken Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, "Üç projenin toplam maliyeti yaklaşık 6.5 milyar TL. Etlik Kampusu için uluslararası finans kuruluşları ve bankalar sıraya girdi" diye konuştu.

SAĞLIKTA ÇEKİM MERKEZİ

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu miktarda ve bu özelliklerde bir proje finansman anlaşmasının ilk kez yapıldığını belirten Türker, "Türkiye, önümüzdeki yıllarda sağlık alanında önemli bir çekim merkezi olacak. Dünya finans sisteminin referans kuruluşlarını ve lider bankalarını böylesine geniş bir katılımla bir araya getirmek çok önemli bir adım. Ankara Etlik Sağlık Kampusu projesinin 876 milyon euroluk fınansmanı 18 yıl vadeyle sağlandı. Bu krediyle birlikte hem bize hem Türkiye'ye olan güven bir kez daha tescillenmiş oldu" dedi.

250 MİLYON EURO YATIRIM

Yaklaşık 100 şirketi bünyesinde barındıran Türkerler Holding'in inşaat, enerji, tekstil ve gayrimenkul geliştirme sektörlerinde faaliyet gösterdiğini belirten Türker, "Türkerler inşaat, bugüne kadar doğalgaz iletim ve dağıtım hatları, hidroelektrik santralleri hayata geçirdi. Sağlık alanında yaptığımız çalışmalar şirketin son yıllarda gerçekleştirdiği lokomotif işlerden birisi oldu. 20 Mayıs'ta Kocaeli Şehir Hastanesi'nin de temelini attık" dedi. 2015-2018 yılları arasında sağlık sektörüne 250 milyon euroluk yatırım yapacaklarını anlatan Türker şöyle konuştu: "Anlaşmasını imzaladığımız üç dev projenin de Türkiye için stratejik önemi büyük. Başlanan projelerin tümü 2018 ile 2019 yılında tamamlanacak. Uluslararası finans dünyasının Astaldi ve Türkerler'e olan takdirleri bir kez daha tescillendi." Enerji sektöründe de yoğun olarak çalıştıklarını belirten Kazım Türker, "Yenilenebilir enerjiye odaklandık. Türkiye'deki en büyük lisanslı RES projeleri portföyünü yarattık. 19 adet RES, 9 adet HES'in yanı sıra, 385 MW güce ulaşması planlanan JES kapasitesi geliştirdik" dedi.

ÜÇ DEV PROJENİN KÜNYESİ:

ETLİK ENTEGRE SAĞLIK KAMPUSU
Yatırımcı: Türkerler-Astaldi
Bitiş Tarihi: 2019
Yatırım Bedeli: 1.150 milyar euro
Arsa Alanı: 1.4 milyon metrekare
İnşaat Alanı: 1.1 milyon metrekare
Yatak Kapasitesi: 3 bin 566

BAYRAKLI ENTEGRE SAĞLIK KAMPUSU
Yatırımcılar: Türkerler-Gama
Bitiş Tarihi: 2018
Yatırım Bedeli: 666 milyon euro
Arsa Alanı: 622.530 metrekare
İnşaat Alanı: 573.546 metrekare
Yatak Kapasitesi: 2 bin 60

KOCAELİ ENTEGRE SAĞLIK KAMPUSU
Yatırımcı: Türkerler-Gama
Bitiş Tarihi: 2018
Yatırım Bedeli: 350 milyon euro
Arsa Alanı: 226.626 metrekare
İnşaat Alanı: 335.648 metrekare
Yatak Kapasitesi: Bin 180
BİZE ULAŞIN