Halka açık şirkete vergi müjdesi

Bakan Şimşek'ten halka açık sermaye şirketlerine müjde geldi. Buna göre nakdi sermaye artırımları kurumlar vergisi matrahından indirilebilecek

Halka açık şirkete vergi müjdesi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Borsa'da işlem gören sermaye şirketlerinin, halka açıklık oranına göre nakdi sermaye artırımları üzerinden hesaplanacak tutarın tamamına kadarını kurumlar vergisi matrahından indirebileceğini bildirdi. Şimşek, sermaye şirketlerinin beklediği sermaye artırımı konusunda açıklamalarda bulundu. Mart ayında yasalaşan düzenlemeyle öz kaynakla finansman sağlayan şirketlere önemli bir vergi avantajı getirdiklerini hatırlatan Şimşek, bu konudaki ikinci adımı attıklarını ifade etti.

ÖZKAY NAKLA FİNANSMAN
Şirket faaliyetlerinin öz kaynakla finansmanının teşvik edilmesini sağlayacak taslağın, Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunulduğunu anlatan Şimşek, söz konusu kararın uygulanmaya başlamasıyla finansal istikrar açısından çok önemli bir adımın atılacağını bildirdi. Şimşek ayrıca kararda, reel sektörün özsermaye ile finansman modeline geçişini sağlayacak düzenlemelere yer verildiğini sözlerine ekledi.

YÜZDE 50 İNDİRİM
Bakan Şimşek, karara ait diğer ayrıntıları ise şu sözlerle anlattı: "Sermaye şirketlerinin ticaret siciline tescil edilmiş olan ödenmiş veya çıkarılmış sermaye tutarlarındaki nakdi sermaye artışları veya yeni kurulan sermaye şirketlerinde ödenmiş sermayenin nakit olarak karşılanan kısmına ilişkin hesaplanan faiz tutarının belli bir kısmının kurumlar vergisi matrahından indirilmesine imkân tanıyan Bakanlar Kurulu kararıyla tüm sermaye şirketleri için nakdi sermaye artışlarında genel indirim oranı yüzde 50 olarak belirlendi."

GÜÇLÜ TEŞVİK VAR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, nakdi sermaye artışlarının yatırım teşvik belgeli sanayi yatırımlarında kullanılması durumunda da, yatırım tutarına bağlı olarak yüzde 25'lik ek indirim imkânı daha getirildiğini bildirdi. Kararın, 1 Temmuz 2015'ten itibaren yapılacak nakdi sermaye artışlarına veya yeni kurulacak şirketlerde ödenmiş sermayenin nakit olarak karşılanan kısmına uygulanacağını anlatan Şimşek, bu sayede Türk şirketlerinin yabancı kaynakla finansmana olan bağımlılığının azaltılacağını ifade etti. Şimşek, ayrıca öz kaynakla finansmanın ve büyümenin teşvik edileceğini de sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN