Asya Altyapı Yatırım Bankası için imzalar atıldı

Türkiye'nin de içinde olduğu 57 kurucu üye ülkesi bulunan Asya Altyapı Yatırım Bankası için Çin'de ilk imzalar atıldı. Bankanın işleyişine yönelik 60 maddelik anlaşma metni belirlendi

Asya Altyapı Yatırım Bankası için imzalar atıldı
100 milyar dolar sermaye ile kurulması planlanan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) için ilk imzalar Çin'in başkenti Pekin'de atıldı. İmza törenine AAYB'nin kurucu üyesi 57 ülkenin temsilcilerinin katıldığı ve anlaşmaya ilişkin ilk resmi imzayı Avustralya'nın attığı belirtildi. İmzalanan 60 maddelik AAYB Anlaşması metninde, AAYB'nin üyelik koşulları, işleyişi, idari yapısı, genel merkezi ve mali paylara ilişkin açıklamaların yer aldığı ifade edilirken, düzenlenen imza töreninde kurucu üye ülkelerden 50'sinin resmi imzayı attığı bildirildi. Anlaşmanın yıl sonuna kadar imzayı atan kurucu üyelerin ülkelerinde resmi olarak onaylanması bekleniyor. Yeterli onayın alınması durumunda AAYB'nin resmen kurulacağı ve genel merkezinin Pekin'de olacağı kaydedildi.

EN BÜYÜK ORTAK ÇİN
Çin'in öncülüğünde kurulacak AAYB'nin oy imtiyazlı hisse senedi çerçevesinde şu anki en büyük hissedarı yüzde 26.06 ile Çin olurken, onu sırasıyla yüzde 7.5'yle Hindistan, yüzde 5.92'lik hisse payıyla da Rusya izliyor. AAYB'nin toplam sermayesinin 100 milyar dolar olması bekleniyor. Türkiye'nin de içinde bulunduğu 57 üyesi olan bankanın 2015 sonunda faaliyetlerine başlaması planlanıyor. Üye ülkelerin 20 kadarı Asya kıtası dışında yer alıyor. Bankanın önceliği bölgedeki kalkınmaya destek olmak.
BİZE ULAŞIN