Mega projede dev adım

Mega projede dev adım

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün 2 bin 600 tonluk, stadyum büyüklüğündeki en büyük parçası yerleştirildi

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü'nde dün Türkiye'nin en büyük ağır kaldırma operasyonuyla bir rekora imza atıldı. Viyadüğün 2 bin 600 tonluk en büyük parçası olan 124 metre boy ve 36 metre genişliğe sahip tabliyesi "ağır kaldırma" yöntemiyle yerleştirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren kaldırılmaya başlanan tabliye, 57 metre yüksekliğe milimetrik hesaplamalarla kaldırıldı. Tabliyenin yerleştirilmesi yaklaşık 11 saat sürdü.

VİYADÜĞÜN SON TABLİYESİ

Tabliyenin kaldırılması sırasında yapılan törene katılan Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Türkiye'nin en büyük ulaşım yatırımlarından Gebzeİzmir Otoyolu Projesi'nin önemli unsurlarından Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağladığını söyledi. Bu bölümün çok önemli olduğunu ve titizlikle çalışıldığını ifade eden Turhan, tabliyenin orjinal proje geometrisindeki yerine oturtulacağını belirterek, "Bu parça milimetrik olarak çok yükseğe kalkıyor. Büyük bir ağırlık dengeli bir şekilde hareket ediyor. Bu yerleştirme esnasında dengede kaldırmak önemli olduğu kadar yapının çelik malzemeden oluşması dolayısıyla günün her saatindeki ısı da gözlem altında bulundurularak bir çalışma gerçekleştiriliyor. Yarın sabah saatlerinde viyadüğün bu son tabliyesi de yerine yerleştirilmiş olacak" dedi.

2016'DA HİZMETE AÇILACAK
Köprüdeki çalışmaların hızla sürdüğünü kaydeden Mehmet Cahit Turhan, "Daha önce yaşadığımız bir kazanın telafisini yapıyoruz. Kedi yolu yeniden yapılmakta. Daha titiz bir çalışma yapılıyor. Bu ay sonu itibarıyla bu kedi yolunun yapımı tamamlanmış olacak. Sonra köprünün ana taşıyıcı kablosunun montajına başlanılacak. Tahmin ediyoruz 2016'nın ilk aylarında herhangi bir gecikme olmazsa köprüyü hizmete almış olacağız. Yine bu güzergâhta Bursa ile Yalova arasındaki trafiğin akması dışında yoğunluk olan bir kesimi de daha önce hizmete alma imkânımız olacak. İznik kavşağı ile Altınova kavşağını daha erken hizmete alacağız" diye konuştu. Nurol İnşaat Güney Yaklaşım Viyadüğü Projesi Müdürü Cengiz Fuat Gümüşdağ ise yapımını üstlendikleri viyadüğün bin 123 metre ve 22 bin 500 ton ağırlıkla dünya rekorunu kırarak sürme yöntemiyle oluşturulduğunu belirterek şunları söyledi: "Asma köprünün gölgesinde ama en az onun kadar önemli devasa bir yapıt. Hem mimarisi hem yapımında aşılması gerekli, zorlu koşullarla birlikte bugün projenin ana yapısının son parçasını birleştiriyoruz. Yapı aslında 1,4 kilometre uzunluğunda yekpare bir tabliyeye sahip. Yaklaşık 33 bin ton çelik kullanılarak ürettik." Törene, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Otoyol Yatırım AŞ Genel Koordinatörü Kemal Yavuz Batum, kurum amirleri ve diğer davetliler de katıldı.

KÖPRÜ AYAĞINI OTOYOLA BAĞLIYOR
Türkiye'nin en büyük ulaşım yatırımlarından Gebze-İzmir Otoyolu Projesi'nin önemli unsurlarından Güney Yaklaşım Viyadüğü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağlıyor. Proje tamamlandığında viyadüğü kullanarak köprüden geçen araçlar 60 metre yükseklikten 13 metreye inerek otoyola bağlanacak. Gebze-İzmir Otoyolu Projesi, İstanbul-İzmir arasında kara yolunu 3,5 saate düşürecek. İzmit Körfez Geçişi Köprüsü hizmete girdiğinde 1-1.5 saatlik ulaşım süresi altı dakikaya inecek.

BİZE ULAŞIN