Akademisyenler ile sanayi buluşturulacak

Akademisyenler ile sanayi buluşturulacak

Akademisyenlerin sanayi için yaptığı çalışmalar yükselmelerinde en önemli etken haline geliyor. KÜSİ adı verilen eylem planıyla sanayi-üniversite kopukluğu azalacak

  • Ekonomi
  • Çarşamba 22.07.2015
Türkiye'nin sıkıntısını çektiği, sanayiden uzak bilimsel araştırmalar dönemi kapanıyor. Üretime dönük araştırmaların teşvik edilmesi için kolları sıvayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, eylem planı başlattı. Buna göre akademisyenlerin, kamu-üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde yaptıkları çalışmalar, atama ve yükselme kararlarında etkin olacak. Üniversite hocalarının geçici de olsa sanayi kurumlarında çalışmaları sağlanırken, sanayideki yüksek lisanslı personelin de üniversitelerde ders vermelerinin önü açılacak. Adına Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) denilen çalışmayla ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bilgi verdi. Işık "Ar-Ge'nin üniversitelerde daha önemli hale gelmesi için performans kriterleri kullanılarak, 'Kurum Hissesi' sistemi yapılandırılacak" dedi. Türkiye KÜSİ Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018) hakkında açıklamalarda bulunan Işık, ülke sanayisinin, rekabet gücü ve katma değeri yüksek, yüksek teknoloji ağırlıklı bir yapıya kavuşturulması amaçlanıyor.

PORTAL YAPILACAK

Bu kapsamda bakanlık himayesinde yükseköğretim kurumları temsilcilerinden KÜSİ çalışma grubu oluşturulacağını belirten Işık, eylem planı kapsamında KÜSİ portalı da oluşturulacağını vurguladı. Işık, böylece sanayiciye hizmet verecek öğretim elemanı, insan kaynağı ve altyapı imkânlarını içeren veri havuzunun geliştirileceğini ifade etti. "Nitelikli sanayici" havuzunun da oluşturulacağına ve tarafların birbirine ulaşmalarının teşvik edileceğine işaret eden Işık, portalın erişilebilir, kullanıcı dostu ve güncel yönetim sistemine sahip olacağını vurguladı. Bakan Işık, akademisyenlerin sanayide, sanayide çalışan nitelikli personelin de üniversitelerde görev alabilmeleri sağlanacağına işaret ederek, "Bunun için mevzuat değişecek. Akademisyene kariyerden bağımsız 5 yılda bir 3 ay veya 3 yılda bir 2 ay sanayide çalışma olanağı tanınacak" dedi.
BİZE ULAŞIN