Çarşı-pazarda güvenlik arttı

Çarşı-pazarda güvenlik arttı

Yaşanan terör olayları, büyük şehirlerde güvenliği yükseltti. Şirketler eleman sayısını artırıp şüpheli paket talimi yaptırıyor. AVM'lerde ise sıkı takip başladı

Son günlerde sosyal medyada yayılan ve emniyetten çıktığı iddia edilen "Metro, metrobüs ve AVM gibi kalabalık yerlerde canlı bomba ihbarları" alındığına dair uyarı yazısı, özellikle büyük şehirlerde bulunan yabancı firma, otel ve AVM'leri harekete geçirdi. Otel ve AVM'ler 'şüpheli paket' talimleri yaparken, şirketler güvenlik elemanı sayılarını artırarak, aldıkları eğitimleri detaylandırıyor.

BÜTÇELER DE YÜKSELDİ
Atlas Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Emin Bülbül, "Kurumlar güvenlik personeli sayısını iki katına çıkarıyor. Bir güvenlik elemanının yaklaşık 3 bin lira aldığını düşünürsek bu şirketlerin güvenlik bütçelerini de ciddi anlamda artırdıklarını gösteriyor" dedi. En yoğun talebin İstanbul, İzmir, Ankara, Konya gibi kentlerden geldiğini, özellikle yabancı firmaların güvenlik elemanlarına verdikleri eğitimleri artırdığına dikkat çeken Bülbül, müşterilerine şüpheli paket eğitimleri verdiklerini söyledi. Bülbül, "Kalabalığın bulunduğu fast food restoranlarında ise müşteri görünümlü sivil elemanlar gözlem yapıyor. Bunun yanı sıra güvenlik sistemlerinde de hassasiyet dereceleri artırılıyor" dedi. Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu, devam eden güvenlik hassasiyetleri ve oluşan tehditler sebebiyle, güvenlik görevlilerine gözlem yapma, şüpheli şahıs, şüpheli araç ve eşgal analizi yapma konularında daha titiz olmalarını bildirdiklerini kaydetti.

PERSONELE TEKNİK EĞİTİM

Kösereisoğlu, hassas ortam sebebiyle görev yapılan segment ve yapıların tehdit algısına göre gerekli tedbirleri almasının önem kazandığına dikkat çekti. Kösereisoğlu, "X-Ray cihazı konulması ya da metal kapı dedektörü yerleştirilmesi gibi ilave bir hizmet talebi olması durumunda ise personele ileri düzey teknik eğitimler veriliyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN