Dünyada ikinci, Avrupa'da birinciyiz

Son 10 yılda, dünyada doğalgaz ve elektrik talebinin Çin'den sonra en fazla arttığı 2. ülke konumundayız. Avrupa'da ise birinciyiz. Bu da Türkiye'nin son 10 yılda ekonomik olarak ne kadar geliştiğinin en büyük göstergelerinden bir tanesi

Dünyada ikinci, Avrupa'da birinciyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Son 10 yılda, dünyada doğalgaz ve elektrik talebinin Çin'den sonra en fazla arttığı 2. ülke konumundayız. Avrupa'da da birinciyiz" dedi.

6. İstanbul Finans Zirvesi'nin açılışında konuşan Alaboyun, sözlerine iki gün önce Dağlıca'da yaşanan ve 16 şehidin verildiği terör olayını lanetleyerek başladı. Alaboyun, "Terörün ulusal ya da uluslararası ayrılması söz konusu olamaz. Terör her zaman terördür. Dolayısıyla, terör her zaman ülkelerin kalkınması, refahı ve özellikle demokrasisi için en büyük tehdidi oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Türkiye, son 10 yılda kaydettiği ekonomik büyümeye paralel olarak dünyanın en hızlı büyüyen enerji piyasalarından biri haline gelmiştir. Gerek elektrik piyasalarında gerekse de doğalgaz piyasalarında dağıtım ve perakende ayağında özelleştirmeler tamamlanmıştır" diyen Alaboyun, şöyle konuştu:

"Üretim tarafına baktığımızda 2002'de kamunun payı elektrik piyasalarında yüzde 65 özel sektörün yüzde 35 iken bugün itibari ile bu tam tersine dönmüş özel sektörün payı yüzde 65 kamunun payı yüzde 35 olmuştur.

Son 10 yıl içerisinde, dünyada doğalgaz ve elektrik talebinin Çin'den sonra en fazla arttığı 2. ülke konumundayız. Avrupa'da da birinciyiz. Hem enerji hem de doğal kaynaklar sektörü özel sektörün yatırımlarıyla büyüyen sektörlerdir. Özel sektörün yatırımlarını daha kolay ve hızlı yapabileceği bir ortamın sağlanması, yatırımların önündeki yapısal sorunların giderilmesi noktasında bakanlığımız çalışmalarını sürdürmektedir."

Alaboyun, ülkede giderek artan enerji talebinin başlıca etmenlerini ekonomik büyüme, artan kişi başına düşen gelir ve nüfus artışındaki olumlu gelişme olarak sıralarken, bu talebin de 2023 yılına kadar yılda yüzde 7 artacağının tahmin edildiğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN