500 TL krediyle patroniçe oldu

Kırıkkaleli Sabiha Önder, Ekonomiye Kadın Gücü projesiyle hayatı değişen 70 bin kadından biri. 40 yaşındaki girişimci, Ankara'daki atölyesinde 3 kadın daha istihdam ediyor. Hedefi ise stilist olmak

500 TL krediyle patroniçe oldu
Kırıkkaleli Sabiha Önder'in başarısı, tipik "kadının fendi" hikâyelerinden biri. Henüz 40 yaşında, tek başına oğlunu büyütmeye kararlı, çalışkan bir cesur yürek o. Yürekleri daraltan bunca haber arasında, umut veren bir öykü onunki. Ankara'da kendi patronu olduğu bir dikiş atölyesinde, harikalar yaratan Sabiha Hanım, eşinden ayrılıp "kendi ayaklarımın üzerinde durmalıyım" dediğinde elinde sadece tasarım yeteneği, dikiş becerisi ve cesareti varmış. En çok da "beceremezsin" diyenlere inat zorlamış şartlarını. Sıkı bir araştırmanın ardından rastladığı Turkcell'in Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile de hayatı değişmiş.

DİKİŞ MAKİNESİYLE BAŞLADI

Sabiha Önder, projeden yararlanan 70 bin kadından biri. Evlenip Kırıkkale'den Ankara'ya yerleşen daha sonra da eşinden ayrılan Sabiha Hanım, 13 yaşından bu yana çalışmak zorunda olduğunu söylüyor. "Evimin geçimini, çocuğumun eğitim masraflarını karşılayabilmek için harekete geçmem gerekiyordu" diyen genç girişimci, başlangıcı evindeki küçük dikiş makinesiyle sipariş üzerine işler alarak yapmış. Önder bu dönemi, "İşlerimi büyütebilmek için paraya ihtiyacım vardı ancak kimse destek vermiyordu. Turkcell'in Ekonomiye Kadın Gücü projesini ve mikrokrediyi öğrendim. Çevremdeki arkadaşlarımla grup oluşturarak vakit kaybetmeden kredi için başvurdum. Önce 500 TL ile başladım. Bu parayla dükkân açarak iyi yerlere gelebileceğime ve zarar etmeden çalışacağıma kimse inanmamıştı. Ama şimdi herkesi şaşırttım" sözleriyle özetliyor.

STİLİST OLMAK İSTİYOR

Projeden aldığı 500 liralık mikrokrediyle hemen bilgisayarlı bir makine satın alan Önder, taksitlerini ödedikçe daha da cesaretlenmiş. Çıkardığı işin kalitesi kısa sürede yayılınca projeden 1.000 TL daha çekip, Ankara Altındağ'da küçük dikiş atölyesi açmış. Bunu da ödeyip işlerini daha da büyüttüğünü anlatan Sabiha Hanım'ı en mutlu eden şey, şimdi yanında kendisi gibi ayaklarının üzerinde durmaya çalışan üç kadına daha istihdam sağlıyor olması. Yaptığı işi ise şöyle anlatıyor: "Her türlü dikiş nakış işini yapıyorum. Kadınlar çeyiz sandıklarındaki eşyaları değerlendirmek için bana getiriyor. Son olarak 10 bin 700 liralık kredi çektim. En büyük amacım 17 yaşındaki oğlumu okutmak. Çocukluğumdan beri stilist olmak istiyorum. Başaracağım."

280 BİN KİŞİ GEÇİNİYOR
Turkcell, Eylül 2012'de Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile işbirliğine giderek "Ekonomiye Kadın Gücü" projesi ile "cepten kalkınma seferberliği"ni başlattı. "Ekonomiye Kadın Gücü" projesinde mikro krediden faydalanan kadınların sayısı 70 bine ulaştı. Sosyal borçlanma modeli sayesinde gelen destek şimdiye dek 1 milyon TL'nin üzerinde. Ortalama 4 kişilik aile bütçesine katkıda bulunan kadınlar, 280 bin kişinin geçimini sağlar hale geldi. "Sosyal borçlanma" modeli üzerinden kredi desteği alan kadın girişimciler, yorgancılıktan işletmeciliğe, reçel üretiminden el sanatlarına birçok alanda kazanç sağlıyor.
BİZE ULAŞIN