4.5G'ye geçiş bedava olacak

Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, 4.5G'ye geçiş için ek ücret ödenmeyeceği müjdesini verdi. Bilgin, "Yeni teknolojiyle mobil internet hızının en az 10 kat artmasını bekliyoruz" dedi

4.5G'ye geçiş bedava olacak
  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 18.09.2015 ABONE OL
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 3G'den 4.5G'ye geçişin ücretsiz olacağını belirterek, "Aboneler, geçiş için ek ücret ödemek zorunda kalmayacak" dedi. Mobil hizmetlerin sunumu amacıyla daha önce 183.8 MHz olarak tahsis edilmiş olan frekanslara iki kattan fazla frekans ilave edilerek mobil geniş bant hizmetlerinin daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde sunulmasının önünün açıldığını anlatan Bilgin, yeni teknolojiyle mobil internet hızının en az 10 kat artmasının beklendiğini bildirdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos'ta gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde teklif veren Turkcell, Vodafone ve Avea arasında adilane ve şeffaf bir rekabet içinde gerçekleştirildiğini belirten Bilgin, "İhale sonucunda KDV dahil toplam ihale bedeli 3 milyar 960 milyon eurodur. İhalede ulaşılan 13 milyar liranın üzerindeki rakam ise Türkiye ekonomisine olan güvenin bir göstergesidir" diye konuştu.

HAZİNE'NİN KASASI DOLACAK

Bakan Bilgin, ihaleyi kazanan işletmelerin ödeme tercihlerini BTK'ya bildirdiklerini belirterek, "İkisi taksitle biri de peşin ödemeyi tercih etti" dedi. KDV hariç toplam 1 milyar 435 milyon 145 bin euro karşılığı olarak 4 milyar 893 milyon lira tutarındaki ihale bedelinin yetkilendirme yapılmadan ödeneceğini vurgulayan Bilgin, "Taksitli ödemeyi seçen işletmeciler bunu 4 eşit taksitte ve 6'şar ay arayla yapacaklar. 2017'nin Nisan ayında ödemelerini tamamlanacaklar" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU