Dönüşüm sırası Adıyaman’da

Tüm Türkiye'de başlatılan dönüşüm hamlesine Adıyaman'da da start verildi. 41 hektarlık alanda çalışma başlattıklarını söyleyen Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, "Adıyaman'ı standartları yüksek bir şehir haline getireceğiz" dedi

Dönüşüm sırası Adıyaman’da
Güneydoğu'da kentsel dönüşüm hareketi hız kesmeden devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda yer alan şehri depreme dayanıklı hale getirmek için kolları sıvadı. Geçen ay dönüşüm startı verilen Adıyaman için yeni bir dönem başladı. Bölgedeki dönüşüm hareketi inşaat sektöründe de büyük bir heyecan yarattı. Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, bölge için kentsel dönüşümün olmazsa olmaz olduğunu dile getirerek, "Adıyaman tek merkezli bir şehir. Hızla büyüyüp geliştiği için ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Bu nedenle merkez sıkışık ve fiziki olarak genişlemeye müsait değil. İmar planı ihtiyaçlara cevap veremediği için il merkezi adeta çekilmez hal alıyor" dedi. Mara Mahallesi'nin tamamı, Musalla Mahallesi'nin ise bir kısmının riskli ilan edildiğini söyleyen Başkan Kutlu, "Bu alanda 50-55 yaşında yapılar bulunuyor. 615 bina, bin 61 bağımsız bölümde yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor. Yapı tapularına şerh düşüldü. Dönüşüm ihtiyacı duyan diğer mahalleler için de planlama ve altyapı çalışması yapacağız. Dönüşütereceğimiz alanları şehre entegre edeceğiz" şeklinde konuştu.

RANTA DAYALI OLMAYACAK
Çalışmalar kapsamında Gölbaşı yoluna alternatif güzergâh planladıklarını dile getiren Başkan Kutlu, "Bölgede trafiği ve ulaşımı rahatlatmayı düşünüyoruz. Alışveriş merkezi, katlı otopark, teras evleri, kütle binalar ve yeşil alanlar oluşturacağız" diye konuştu. Şehrin bütün olarak ele alınması gerektiğini anlatan Kutlu, şöyle devam etti: "Alt ölçek imar planlarını yaparken şehrin genel anlamda nasıl dönüşeceğini düşünüyoruz. Dönüşümle yoğunluk ve ranta dayalı bir şehirleşme değil de, sürdürülebilir ve standartları yüksek bir anlayışla kentleşmeyi ele alacağız. Şehrin ana ulaşım ihtiyacını doğru şekilde çözümleyip mahalleler arası gelişmişliği en aza indirmeyi hedefliyoruz." Dönüşüm müracaatlarında arsaların değerlenmesi için imar çalışması yapılmasına izin vermediklerini dile getiren Kutlu, imar planı çalışmalarında yatırımın avan ölçekte planlanması yapılarak sunulduğunu söyledi. Kutlu, "Değerlendirme sonucunda ilimize faydalı olacağına inandığımız yatırımları karara bağlıyoruz. Özel sektör yatırımlarının önünü açarak istihdamın artırılmasını hedefliyoruz. Şehirde gelişim ve değişime zemin oluşturuyoruz" diye konuştu.

ŞEHRİN MAKUS TALİHİ DEĞİŞECEK
Adıyaman'da büyük projelere imza atan Özakfa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Beyaz, 41 hektarlık alanda yapılacak olan kentsel dönüşümün Adıyaman'ın makus talihini yenmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Beyaz, "Belediye başkanımız Hüsrev Kutlu'nun yoğun gayretleri sonucunda başlayan dönüşüm sürecinden sonra inşaat sektöründe de ciddi bir hareket başladı. Biz de Adıyaman'ın ilk toplu konut alanı olarak bilinen Altınşehir'de çalışmalara başladık. Halen bu bölgede acil dönüşmesi gereken binden fazla konut bulunuyor. Çalışmalarımızı peyderpey diğer alanlara da yaymayı planlıyoruz" diye konuştu. Kentsel dönüşümün son 6 ay içerisinde amacına ulaşacak seviyelere geldiğinin altını çizen Özgür Beyaz, bölgede bugüne kadar bina bazlı yürütülen çalışmaların artık ada bazlı hale geldiğini söyledi. Beyaz, şöyle devam etti: "Şehrimizde bugüne kadar ağırlıklı olarak bina dönüşümleri gerçekleşiyordu. Bakanlığın kararıyla ada bazlı dönüşümün önü açılmış oldu. Özellikle şehir merkezindeki sağlıksız yapı stokunun yıkılmasıyla şehir rahat bir nefes alacak." DemirTürk Metal'in sahibi Bedrettin Özsayın ise, dönüşümün Adıyaman için olmazsa olmaz olduğunun altını çizerek, yapılacak çalışmalarla bölgenin hak ettiği değere kavuşacağını söyledi. Özsayın, dönüşümden şehrin ekonomisi ve turizm potansiyelinin olumlu etkileneceğini dile getirdi.

HEDEFTE 5 BİN KONUT VAR
Başkan Hüsrev Kutlu, görev süresi boyunca Adıyaman'da 5 bin konut üreteceklerini, bir o kadarının daha planını tamamlayacaklarını söyledi. En önemli projelerinden birinin kuzey çevre yolu olduğunu belirten Kutlu, "Yaklaşık 20 kilometrelik bir ağa sahip olacak projenin imar planı ve uygulamasını belediyemiz yapacak. Yapımını ise Karayolları Genel Müdürlüğü üstlenecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU