Piyasalar nefes aldı

Küresel piyasaların merakla beklediği Fed, faiz kararını açıkladı. Oy çokluğuyla faiz artırım kararını erteleyen Fed, düşük enflasyon verisine dikkat çekti. Dolar 2.97 TL'ye kadar geriledi

Piyasalar nefes aldı
  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 18.09.2015 ABONE OL
Piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası Fed'in 2 günlük kritik toplantısı sona erdi. Emtia fiyatlarının düşmesi, ABD enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalması ve Çin'deki yavaşlamanın küresel ekonomi üzerinde soğuk duş etkisi yaratması Fed'in elini bağladı. Banka, faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0.25'te bıraktı. FED başkanlarının yıl sonu federal fonlama oranı tahmin ortalaması yüzde 0.25'in üstünde kaldı. Bu Fed başkanlarının yıl sonundan önce faiz artışı bekledikleri anlamına gelse de kararın ekimde mi aralıkta mı olacağı belirsiz. Ancak piyasalar Fed kararının ardından derin bir nefes aldı. ABD hisseleri ralli yaptı, dolar uluslararası piyasalarda 2.97 TL'ye kadar geriledi.

KARAR 1'E KARŞI 9 OYLA ÇIKTI

Fed'in faizlerin sabit tutulması kararını 1'e karşı 9 oyla aldığı belirtildi. Tek 'artsın' oyunun Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker'dan geldiği öğrenildi. Toplantının karar metninde faiz artışının ertelenmesine gerekçe olarak uluslararası gelişmeler gösterilirken, şu ifadelere yer verildi: "Son dönemdeki küresel ekonomik ve finansal aktiviteler, ekonomik aktiviteyi görece sınırlayabilir ve kısa dönemde enflasyon üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabilir. Komite, ekonomik aktiviteye yönelik risklerin ve işgücü piyasasının neredeyse dengelendiğini düşünüyor, ancak uluslararası gelişmeleri de izlemeye devam ediyor." İşgücü piyasasındaki iyileşmeye rağmen Fed'in faizlerde değişikliğe gitmemesinde en önemli etken; Fed üyelerinin, enflasyonun bankanın yüzde 2'lik hedefine yaklaşacağına yeterince ikna olmaması oldu.

DOLAR 2.97'YE KADAR GERİLEDİ
Fed ekonomik tahminlerini de revize etti. Enflasyon beklentisini yüzde 0.6 ila 0.8 aralığından yüzde 0.4'e düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklentisini yüzde 1.7 olarak belirledi. İşsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 5.2 ila 5.3 aralığından yüzde 5'e düşüren Fed, gelecek iki yıla yönelik tahminler sırasıyla yüzde 5 ve 5.1'den 4.8'e çekti. Karar piyasalara da anında yansıdı. Dolar değer kaybetti, ABD tahvil faizi düştü. ABD hisseleri adeta ralli yaptı. Standard&Poor's Endeksi yüzde 1.1 yükseldi. Dow Industrial Average yüzde 1 arttı. Dolar küresel piyasalarda 2.97 TL'ye kadar geriledi.

YELLEN: EKiM İHTİMALİ MASADA
ABD Merkez Bankası Başkanı Jannet Yellen, ilk faiz artırımının, istihdam piyasasında daha fazla iyileşme, enflasyonda geri dönüş görmeye başlandığında uygun olacağını söyledi. Yellen ekimdeki toplantıda faiz artırımına gidilebileceğini belirterek, "İlk faiz artırımının zamanlaması, sonrasında izlenecek yol kadar önemli değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU