Paket müjde dolu

AK Parti, seçim beyannamesini 4 Ekim'de açıklıyor. Beyannameden vatandaşın cebini rahatlatacak müjdeler çıkacak. Başta emekliler ve gençler olmak üzere herkesin gözü bu beyannamede...

Paket müjde dolu
  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 24.09.2015 ABONE OL
Merakla beklenen AK Parti'nin seçim beyannamesi, 4 Ekim'de açıklanacak. Vatandaşın cebini rahatlatacak müjdeler içerecek beyananme için hazırlıklar tüm hızıyla sürdürülüyor. Başta emekliler ve gençler olmak üzere toplumun her kesimini ilgilendiren konularda çalışmalar yapılıyor. Beyannamenin detaylarını Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklayacak. Hazırlıklar sırasında masaya gelen ve beyannamede yer alması beklenen bazı başlıklar şöyle:

SEYYANEN ZAM: Bu yıl yapılan 100 liralık seyyanen ekstra zam tüm emeklilere yansıtılacak. Bu artıştan yararlanamayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, yasa çıkartılarak bu imkan verilecek. Bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar bin 100 liraya tamamlanacak. Bin lira ve üstündeki maaşlar da 100 lira artacak.

YENİ MAAŞ SİSTEMİ: Emeklilerin maaş zamlarını belirleyen sistemin değiştirilmesi gündemde. Zam oranı belirlenirken geçim durumuna ve yaşa bakılacak. Hem yaşlı hem geçim sıkıntısı çeken emekliler, en yüksek zammı alacak.

İKRAMİYE: Tüm emeklilere bayramda yılda bir defa toplu ödeme yapılması gündemde.

ÇALIŞAN EMEKLİYE DESTEK: Ticari faaliyette bulunan emeklilerden yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi, geçtiğimiz aylarda yüzde 15'ten 10'a indirilmişti. Şimdi bu kesintinin kaldırılması düşünülüyor.

PROMOSYON: Memurlar gibi emeklilere de banka promosyonu ödenmesi için çalışmalar hızlandırıldı.

İNTİBAK: 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibak talepleri üzerine, bu konuyla ilgili çalışma başlatılmıştı. Milyonlarca emekliye zam yolunu açacak intibak çalışması da masada.

ERKEN EMEKLİLİK: 60 yaş ve üzerinde olanlara, geçmişe dönük borçlanma imkanı verilerek emeklilik yolunun açılması üzerinde duruluyor.

ASKERDE SİGORTA: Askere giden gençlerin sigortalı sayılması ve sembolik düzeydeki ücretlerinin artırılması gündemde. Er ve erbaşların askerlik süresince sigortalı sayılarak, primlerinin devlet tarafından ödenmesi için çalışma yapıldığı belirtiliyor.

GENÇLERE MAAŞ: İŞKUR kanalıyla iş arayan üniversite mezunları için işsizlik maaşı benzeri bir proje öngörülüyor. Bu proje ile hem genç işsizlik rakamları aşağı çekilecek hem de üniversite mezunları mağdur edilmeyecek.

TAŞERONA KADRO: Kamuda asıl işi yapan taşeron işçilerin kadroya alınması beyannamede yer alacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, müjdeyi vermişti. Seçim sonrasında işlemlerin hızla tamamlanması planlanıyor.

HER EVE BİR SİGORTA: İş-Kur bünyesinde 'Her evde bir sigortalı olacak' sloganı ile proje başlatılacağı belirtiliyor. Bu kapsamda, İŞKUR'a başvuruda bulunanlardan öncelik olarak sigortası bulunmayan ailelerden bireylerin tercih edileceği ifade ediliyor.

İŞSİZE DAHA UZUN MAAŞ: İşsizlik maaşı alma şartlarının kolaylaştırılması, yararlanma süresinin artırılması için çalışma yapılıyor.

FAİZSİZ KREDİ: Emeklilere kredi desteği de planlanıyor. Buna göre; hem kredi çekenlerin ödeme işlemleri kolaylaştırılacak hem de isteyenlere faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi imkanı verilecek. Emekli, parayı aldıktan sonra 1 yıl ödeme yapmayacak. Daha sonra başlayan taksitler ise faizsiz olacak ve uzun vadede kolay miktarlarla ödenecek.

KAYNAK: TAKVİM

BUGÜN NELER OLDU