Borçtan kurtulmak için son 3 gün

Gelir testine girmediği için yüklü Genel Sağlık Sigortası borcuyla karşılaşanlar dikkat! Borcunuzu silecek ya da azaltacak test için sadece 3 gününüz kaldı...

Borçtan kurtulmak için son 3 gün
  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 28.09.2015 07:48 ABONE OL
Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcundan kolayca kurtulmak için tanınan sürede sona gelindi. Gelir testi yaptırmadığı için her ay tavan tutardan prim borcu biriken vatandaşların, 30 Eylül günü mesai bitimine kadar ikametin bağlı bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerekiyor.

Test sonucunda hane içindeki kişi başı gelir 424,5 liradan az çıkarsa borç tamamen silinecek. Gelir bu rakamın üzerinde çıkarsa, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece borç azalacak. Bu borç da 30 Kasım'a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvuru yapılarak yapılandırılabilecek.

Test sonucunda, gelire göre aylık primler şöyle belirlenecek: ? Evdeki kişi başı gelir 424.5 liradan az olanlar: GSS primi ödemeyecek. ? Aylık kişi başı geliri 424,5- 1273,5 TL arası olanlar: 50,94 TL ? Aylık kişi başı geliri 1273,5- 2547 TL arası olanlar: 152,82 TL ? Gelir testi yaptırmayanlar ya da aylık kişi başı geliri 2547 olanlar: 305,64 TL

İNTERNETTEN SORGULAMA YAPIN

GSS borcunuzun olup olmadığını sorgulamak için e-devlet şifresiyle www.türkiye.gov.tr internet adresine girin. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu hizmetler arasından 'Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama' başlığını seçin. T.C. kimlik numaranızı yazarak sorgulama yapın.

KİMLER GELİR TESTİNE GİRMELİ?

* Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar.

* Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, artık anne veya babası üzerinden sağlık yardımı almayan gençler.

Takvim

BUGÜN NELER OLDU